C7nemesis blogg
Kille, 35 år. Bor i Karlstad, Värmlands län. Är offline

Senaste inläggen
Lite annorlunda saker.6 mars 2013 kl. 22:41
Känslor
2 mars 2013 kl. 20:38
Funderar.
27 februari 2013 kl. 22:37
Den ultimata Osjälviska handlingen
27 januari 2013 kl. 13:15
Ett mysterium är löst!
15 januari 2013 kl. 01:38
POSITIV
2 januari 2013 kl. 22:57
Nyår :))
1 januari 2013 kl. 17:31
Vem man är och hur man ska bete sig?
31 december 2012 kl. 14:32
För en gångs skull
15 december 2012 kl. 23:24
Mig själv och sånt.
1 december 2012 kl. 11:39
Visa alla
Fakta
Civilstatus: SingelLäggning: Straight
Intresse: Musik
Bor: Med någon
Politik: Politik?
Dricker: Alkohol
Musikstil: Allt
Klädstil: Svenne
Medlem sedan: 2010-04-03
Event
C7nemesis har inte lagt till några event än.
Känslor
Jag har funderade precis på en sak.
Jag håller på att återhämta mig från känslolöshet. Något jag trodde var oändligt men det blir bättre. Den känslolösheten ser jag som en försvarsmekanism, för att stänga ut min monotona tillvaro. Man kan fråga sig varför jag inte gjorde något åt det, men jag var blind och det enda jag visste var att jag önskade mig bort. Men varför stack jag inte? Bytte skola eller vad som helst.
I alla fall så har den här känslolösheten fått mig att känna mig omänsklig. Men jag förbättras hela tiden. Något som fortfarande är svårt är att översätta mina känslor, namnen på känslorna finns inte där utan det känns som något bara fattas eller bara finns där namnlöst. Jag vet inte hur andra har det när det gäller känslor. Det är möjligt att det blir kaos i huvudet för alla, det som syns på utsidan är känslan som finns på insidan, som vi själva inte ser.
Mitt beteende börjar bli allt mer och mer socialt accepterat. Vilket jag gillar, jag är personen jag faktiskt alltid velat vara för jag är väldigt varm och skön något som alla är värda att se.
För en gångs skull känns det som om jag är mig själv. Äntligen känner jag mig inte som en illusion av en fungerande person, som bara väntar på folk ska se bortom det jag bara visar.
Alla bitar faller på plats. Jag är extremt glad för det. Personlig utveckling är något som aldrig borde upphöra.
Jag kan blockera känslor. Men det är inte förrän nu jag verkligen förstår att stänger man av känslor byggs de bara upp och blir mer. Något som låter väldigt naivt att säga med tanke på hur gammal jag är. Men flera år av känslolöshet har fått mig att glömma men tillslut var det kärleken som fick mig att se ljuset. För det är den starkaste känslan jag upplevt som inte gått att blockera. Det låter töntigt och barnsligt men det var så det var :)
Kärlek övervinner allt!!!!! Haha
peace.out