Relationsrädd?
Citat från RobbanMurray
asså... INGEN kan förutspå om det kommer funka i längden när dom håller på och flörtar med en tjej/kille. Så varför inte chansa om ni gillar varandra? Det värsta som kan hända att det inte funkar och det bästa som kan hända är att det faktiskt funkar mycket bättre än du en kunde drömma om så de kanske är värt att chansa ibland?
Ge det litet tid oavsett om du är rädd. Han kanske också är rädd och tvivlar men om ni vill så funkar det...
ja men det är ju det jag menar. Att jag ska försöka, chansa. Men det är skrämmande. Och mina kompisar tycker inte att jag är seriös då. Men det är jag ju, jag bara inte... vet. Det finns väl ingen som vet från början?
Jag är väl det antar jag.. Ändå längtar jag efter ett förhållande.
förhållanden är överskattade
man ska känna sig trygg i en relation
och om det krävs en väldigt speciell kille för att få dig att känna det så ska du inte ta nån annan :)
Min kompis är så fast värre! :'D
för mig är de tvärt om, ja tror varje gång att "denhär gången kan de inte gå fel" så fan att de kan, dumpad varje gång, oftast nästan direkt. så ja, finns fördelar me att vara sk "relationsrädd". jag vill inte ha förhållande på länge, för de har hittils skitit sig varje gång.
Jag tror jag har en slags försvarsmakanism. Varjegång jag har verkligen gillat en kille, och jag märker att han gillar mig med och något börjar hända, så blir jag helt plötsligt jätte kall mot honom och tar avstånd. Det är inte ok >_< Jag är typ.. rädd för att inte vara ensam, har varit det hela mitt liv (alltså aldrig haft ett förhållande) och vafan, det är ju alltid att man blir rädd.
Förhoppningsvis kommer jag över det
Det är väl ditt sätt att skydda dig själv från att bli sårad. Om du dumpar honom så kan ju inte han dumpa dig, right?
Vet inte riktigt vad som finns att göra åt det. :o Till att börja med så kan du ju vänta med att ens bli officiellt ihop med någon förrän du har riktiga känslor för den personen.
Det är väl mest när känslorna svajar som man inte riktigt vill tillhöra någon, eller? :o
Citat från Murtain
Jag är väl det antar jag.. Ändå längtar jag efter ett förhållande.
samma O.o
jag är rädd för att ingen ska gilla mig .
Även fast jag vet att det inte är sant, D:
alltså... vill vara med personen, men så fort det blir tillräckligt seriöst kommer ångesten
fyfan, hatar det
svälj
singel äger. Varför relation?
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet