Relation till styvmamma/pappa
Min pappas nya tjej mobbade mig i sju år och som min pappa sedan av någon konstig anledning gav mig all skuld till.
Jag bad han dra åt helvete och har inte haft kontakt med honom sen jag var 15
Min pappas tjej är en hora även fast jag inte träffat henne
Citat från panama
Han ger mig snaps och potatis.
Kan inte klaga.
Och du är lika rolig som vanligt..
Bryr mig inte, det enda hon har gjort är att bli kär i min pappa och ja, det är bara bra för honom. Om hon ber mig hjälpa till med något är det väl bara att göra det. Finns ingen anledning att hata.
Han är agressiv och han slagit min syster.
Så näe, tänker aldrig i helvetet gilla det där vidret.
Min styvmamma är hur snäll som helst! dock träffar jag dom bara under loven.
min styvpappa däremot...hemsk människa som manipulerar alla. Min storasyster är inte välkommen hit och han har kallat oss en massa saker, bla att samhället ser ner på oss..? osv. :( Hatar honom.
Mina är awesome.
Både dum styvmamma och styvpappa.
Båda borde låsas in. Fula är dom också.
Min styvpappa är bäst! <3
Jag kommer överrens med mammas kille som fan. Inga problem där alls. Vet dock inte om han vågar säga saker som "diska. städa ditt rum, tvätta" eller nåt sånt där till mig, utan ser det som mammas område, men han är supertrevlig att diskutera med och har faktiskt hjälpt mig komma undan the rage of a crazy mother några gånger.
Ser inte morsans sambo som vuxen. Mer en omogen 22 åring, vilket han är. Pinsamt när alla bah "är de din storebror?" o man bah ne..... Och stör mig på att han försöker bossa så mycket.
Farsan brud gillas inte. Hon e cp , men snäll ibland o beter sig som en människa, ibland.
min mammas man har jag inget problem med , han är trevlig, rolig och vettig och han försöker inte styra och ställa över saker och ting.
min pappas fästmö vill jag dock kräkas på ibland för hon är så himla jobbig , ska alltid få som hon vill och hon går mig på nerverna speciellt när hon klagar på saker jag inte gör när jag bidrar mycket mer till hushållet än hennes egna barn, bor inte hos min pappa längre just av den anledningen.
Min styv mamma är det helt okej med har lixom inga problem med henne.
Min styv farsa är nog helt annat, Har egentligen bara dåliga minnen av han. Han skapar bråk väldigt ofta, Han har behandlat min morsa och mina syrror väldigt dåligt. Jag och han går inte ihop alls och har fått tagit massor med skit av han.
Just nu står han faktiskt och skriker i vardagsrummet just nu......
Min styvmamma är den första vuxna person som jag litar på, och faktiskt berättar någonting för.
Skulle säga det är väldigt positivt, och att vi har en väldigt bra relation. Tycker om henne något otroligt!
Jag har bättre relation med min ''styvfar'' än med min biologiska pappa. Han har funnits där mer i mitt liv än min far. Sad but true.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet