Recept: Vegankost
eller mixa med jordnötssmör och det blir något ännu godare
Nyttig glass för tusan, man kan inte klaga!
Finns det något tuggummi som är veganskt förutom Toy? Fan blir galen, har kollat flera olika tuggummin men no.
Du kan tugga kåda. Dä gjorde man förr i ti'n när ja va barn.
Extras tuggummin är veganska
Har också hört att Extra är vegan. Det enda i innehållsförteckningen jag hittade på internet som eventuellt kan vara animaliskt var glycerol. Men men, maila Wrigley och fråga vetja.
Svaret du fick (eller någon annan med samma bild som du har på facebook) fick svaret från dem den tredje juni:
"Hej Ida, inga av våra produkter använder sig av animaliska tillsatser. Vi nyttjar enbart syntetiska eller vegetabiliska ingredienser så du kan med andra ord tryggt nyttja våra produkter om du är vegan/vegetarian!"
Har inte sett att dom svarat på det, creepy. Men vafan, då ljuger dessa e nummer appar för mig & lite utav google. Hum.
Den enda appen man ska ha är djurvänligt, dem stämmer mest för dem europeiska E-nummerna.
Woah har tagit bort dom andra apparna nu och har bara Djurvänligt & Tillsatsappen. Tack för hjälpen alla, och en förlåtelse till "sune".
Första gången jag lagar 100 % vegansk middag hemma. Jag är helt såld, det här är mycket godare än kött och fisk. Innehåller: jasminris, champinjoner, marinerad tofu, paprika, avokado & svartvinbärssaft. Ingen i familjen ville ha så jag fick allt för mig själv, men lillasyrran blev iaf förtjust i tofun.
Koka jasminriset, stek den marinerade tofun och champinjonerna i någon söt asiatisk sås, skär upp paprika och avokado och blanda till svartvinbärssaft och KLART!
Vegansk gryta, för er nybörjare som vill göra något lätt.
Ingredienser:
Linser (jag föredrar personligen röda)
Potatis
Gul lök
Bönmix
Grönsaksbuljong
Kryddor
+ vilka grönsaker ni vill.
Hur gör man?
Börja med att koka linserna (passa på att smula ner buljongtärningen nu) medans du hackar lök och skär potatis + grönsaker som du sen lägger i grytan tillsammans med bönmixen. Krydda efter smak. Låt småkoka i ett par timmar, rör om då och då. Smaka av. Klart.
Personligen brukar jag ha i c.a. 30 % vatten, 60% kokosmjölk och 10% havremjölk istället för bara vatten. Sen har jag alltid i en stor matsked tahini (jordnötssmör funkar också) eller två.
Så, skitlätt. :D
Hur gör man kikärtsbiffar utan ägg?
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet