Guide: Diet och kost
Citat från anakron
Citat från AlesanaFTW
Hmm, jag har planer att Efter dreamhack (om exakt 1 vecka då) Ska jag gå ner ca 13kg (så jag väger 70) Jag ska använda deff metoden å inte äta några kolhydrater.
min första fråga, hur långt kan det ta på ett ungefär då?
Sedan när jag nått mitt mål ska jag upp 10 kg igen, dock med muskler, ska gym pressa för mitt mål är att minst ha sexpack en gång i livet. Och då behöver jag tips, när jag väger 70, ska jag på typ 1 dag eller 1 vecka börja smälla i mig kolhydrater eller hur gör jag?
Tack för tråden! Den har fått mig att ta tag i min mage ;)
10 kg muskler är enormt mycket muskler. det kommer ta flera år att öka så mycket i ren muskelvikt.
Flera år? då failar man på gymmet isådanafall.
Hur ska jag som är underviktig göra för att gå upp i vikt då?
Borde tillägga att jag inte får träna för läkare, min kropp riskerar att brytas ner då.
haha men om jag ska upp 5kg säger vi eller så jag får sex pack eller nått iaf, hur gör jag då efter att ha deffat ner mig 13kg utan kolhydrater? :P
bra tråd :)
men jag kanske bara behöver gå ner i vikt, redan nu vet jag inte, vill testa gå ner först ;O , men om man mår piss utan kolhydrater , hur ersätter jag det utan kolhydrater då? :P
Citat från AlesanaFTW
men jag kanske bara behöver gå ner i vikt, redan nu vet jag inte, vill testa gå ner först ;O , men om man mår piss utan kolhydrater , hur ersätter jag det utan kolhydrater då? :P
Det han försöker säga är att du ska träna som ett as nu när du väger 80+ och sen när du nått det mål du vill med din träning, ska du börja deffa. Värt att nämnas är att deffa är tokjobbigt och medans man gör det så mår man i princip skit.
Däremot kan man kraftigt minska ned på antalet kolhydrater man trycker i sig och ändå må bra. Men bästa tipset är som anakron säger att skippa godiset och läsken samt börja jogga dagligen :)
Jogga + simma.
Simning är askalas för kroppen.
Nu ska du få ge mig lite svar då!
Jag är inte vegetarian, men gillar inte kött alls. Äter dock väldigt mycket fisk osv.
Är inte speciellt förtjust i tomater och andra grönsaker. Och gurka består endå till största delen av vatten så det är onödigt att ens ta med den som grönsak. Vatten dricker jag dagligen - runt 6 liter kanske?
Borde man äta kött och äckliga grönsaker också må tro? Eller duger min morsas lax fint?
Good ty
Bra info! <3
goodt :D
Jag har ett problem; jag brukar oftast bli redigt hungrig på kvällarna; och det blir då oftast att jag sätter i mig en massa onyttiga saker såsom kakor osv.
Är det någon som har ett tips på kvällsmat, som skulle göra det lättare för mig att undvika detta problem? =)
Vet inte riktigt om denna frågan passar i denna tråden, men what the heck ;)
Det allra bästa är frukt eller grönsaker. Typ äpplen, vindruvor, bananer, morötter osv :) Mycket bättre än att göra en nattmacka eller äta annan kolhydratrik föda.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet