Feminism
Citat från DATLOF:
Citat från rohloc:
saxar från facebook men förväntar mig mindre från den här tråden än där, men ifall liksom
ok jag har tänkt på en sak i typ sammanlagt 5 minuter. I vissa feministiska rants om sjukdomar eller biverkningar som påverkar kvinnors kroppar så brukar det ropas typ "OM MÄN HADE PROBLEM x SÅ HADE DET VARIT BOTAT/BIVERKNINGSFRITT".
Det jag undrar är om det finns någon empiri bakom det här? Har vi eradikerat sjukdomar specifika för män, eller är medicin för män i princip biverkningsfri?
Jag tänker instinktivt på bröstcancer som till 99%(1) endast kvinnor får, och prostatacancer som enbart män får. I Amerika läggs 44 miljoner dollar på forskning om prostatacancer, och 102 miljoner på bröstcancer(2). En studie säger även att en man löper en 35% större risk att få diagnosen prostatacancer, än en kvinna att få bröstcancer(3). Detta är såklart komplett intetsägande, då det är ett enskilt fall som inte alls behöver vara representativt för hur resten av läkemedelsutvecklingen ser ut. Vidare är det inte nödvändigtvis jämförbara diagnoser, en stor mängd andra faktorer spelar såklart in, såsom hur allvarliga symptomen är, hur mycket man tror kunna förbättra situationen, osv.
(1)http://www.cancer.org/research/currentlyfundedcancerresearch/grants-by-cancer-type
(2)http://www.breastcancer.org/symptoms/types/male_bc
(3) http://www.pcf.org/site/c.leJRIROrEpH/b.5800851/k.645A/Prostate_Cancer_FAQs.htm
Är jag elak om jag säger att cancer är ointressant pga. det är omöjligt att eradikera helt. :(
Men ja, det går att se en trend där inom USA, baserat på jippot runt rosa/blåa band här i Sverige så tror jag det speglas här, fler har rosa band på sig än blåa
Angående "lönegapet":
http://www.huffingtonpost.com/christina-hoff-sommers/wage-gap_b_2073804.html
Hade önskat att lite fler män kunde ta plats i denna tråden och förklara hur det ligger till.
Artikeln var skriven utav en tjej
Gulligt försök till halmgubbe :)
Jag syftade på tråden.
Citat från BEOWULF:
Citat från Smaks:
Hade önskat att lite fler män kunde ta plats i denna tråden och förklara hur det ligger till.
Bra att du hjälper till att fixa problemet då.
Såvida du inte identifierar dig som en attackhelikopter eller något sådant då förstås.
Nej, jag identifierar mig som en vit cis-shitbag.
Det bästa jag kan göra åt problemet är att inte sitta dag ut och dag in och argumentera feminism i tråden.
lål attackhelikopter x) du la den bror ;D
Citat från PingvinPong:
lål attackhelikopter x) du la den bror ;D
mm den va riktigt bra tyckte jag oxå.
Citat från Smaks:
Hade önskat att lite fler män kunde ta plats i denna tråden och förklara hur det ligger till.
Härskartekniker som inte åstadkommer något nyttigt kan du lämna vid dörren. Fakta övertrumfar er irrationella rädsla och behov av att tysta detsamma. Det går inte att lösa några problem om man inte förstår verkligheten.
Har absolut inte försökt använda mig av härskartekniker, men kan se hur det tolkas som det. Pekar inte ut någon personligen eller så.
Denna tråden är väl dock känd för att vara död sen länge och bara fylld med troll.
Citat från Smaks:
Har absolut inte försökt använda mig av härskartekniker, men kan se hur det tolkas som det. Pekar inte ut någon personligen eller så.
Denna tråden är väl dock känd för att vara död sen länge och bara fylld med troll.
No offense, men är det inte vad du hänger dig åt just nu? Trolling och härskartekniker.
När jag länkar en artikel som redovisar forskning av direkt relevans för feminismens riktning syns omedelbart en subversv impuls. Vi borde arbeta mot detta och faktiskt försöka prata om det som har betydelse.
Har dock inte använt mig av härskartekniker! Har inte heller haft någon anledning till det. Det enda jag uttryckte i tråden var att jag tycker det är trist att den ser ut som den gör idag utan att klanka ner på någon personligen eller så etc.
Förstod inte om folk trodde att jag syftade på artikeln du hade länkat när jag skrev det, eller nåt. Det gjorde jag inte iallafall, artikeln har jag inte ens läst.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet