microsoft
Okej, sj tycker jag att microsoft inte presterade så bra sedan windows 2000 men de kommer igen nu när de släppt vista + servicepak 1 sammt att windows 7 kommer till hösten, och nu ska vi inte klag för mkt på microsoft, de har get oss ett fullt fungerande os som är det mäst kompertabla på marknaden. där imot ubuntu och nyare linux distrubutioner kan slänga sig i väggen, alla deras os har blivit sjukt överskattade, körde ubuntu rätt mkt upp till version 5 då jag programmerade os, dock så håller jag mig till vista just nu efter som jag bara programmerar mjukvaruprogram nu.
Keep it up Microsoft!
Ser inget fel alls med microsoft, gillar inte vista dock, fast det är nog en vane sak tror jag.
Tycker att XP är det bästa os dom gjort och det är det bästa enligt mig, ser dock fram emot windows 7
Citat från iHEARTmixtape
Keep it up Microsoft!
--------------------------------------------------------------------------
Att bygga ett operativsystem som ska kunna installeras, startas, och fungera bara sådär på vilken dator som helst, närsomhelst, varsomhelst, utan att man ska behöva jävlas med sakerna innan de funkar. Bevisa för mig att det inte är en jäkla prestation så ska jag äta upp min stol.
Btw, MS blir stämda för att de faktiskt skickar med en webläsare. Utav Apple som sett till att det är olagligt att installera MacOS på en dator som inte är deras. Hmmm....
De var ett bra företag fram tills Windows XP, sedan så började de bli allmänt dåliga.
Dock gillar jag XBOX Live funktionen.
Förutom att Vista suger så har jag absolut ingenting att klaga på ang. Microsoft. Själv kör man självklart Windows XP, och det funkar hur bra som helst.
Och till er som klagar på att Bill Gates donerar pengar till HIV forskning osv endast för att få pr, och tjäna ännu mer pengar, vet förmodligen inte att endast 2% av hans förmögenhet går till hans barn när han dör. Resten skänker han bort.
Däremot var vista ett stort jävla fiasko... det var inte ens lite bra när det först kom. Det blev en aning bättre när första uppdateringen. men vafan så ska det inte vara man ska väl inte behöva lägga ut massa pengar på något som inte ens är färdigt? det är ju som att köpa en halv kex choklad för priset av en hel.
Och nu ska Windows 7 komma? WTF! hoppas det blir bra annars ligger dom dåligt till och kanske till och med linux tar ifatt.
Jag tror det är svårt för Linux att ta över för Microsoft eller ens komma i närheten av dem. Windows har redan ett fast grepp i marknaden så att folk kommer inte byta om de inte har en riktigt bra anledning till det. Folk kommer fortsätta med Windows för att de redan är så vana vid det och antagligen inte bryr sig om Linux är lite mer stabilt eller bättre osv. Nånting otroligt allvarligt måste hända för att Microsoft ska tappa greppet.
Citat från Freelancer
Jag tror det är svårt för Linux att ta över för Microsoft eller ens komma i närheten av dem. Windows har redan ett fast grepp i marknaden så att folk kommer inte byta om de inte har en riktigt bra anledning till det. Folk kommer fortsätta med Windows för att de redan är så vana vid det och antagligen inte bryr sig om Linux är lite mer stabilt eller bättre osv. Nånting otroligt allvarligt måste hända för att Microsoft ska tappa greppet.
Typ att windows 7 följer med till alla nya datorer på t.ex. onoff, siba eller elgiganten.
och om då windows 7 skulle vara ett jättefiasko.
men det är väl bara vänta och se.
Microsoft må vara lite efterblivna men så illa är det inte att de skulle släppa Windows om det skulle bli ett fiasko. Jag tycker det skulle vara lite förarhastat av dem att släppa Windows 7 inom den tidsram de angett. Det vore bättre att jobba med det så länge som möjligt och tidigast släppa det sommaren 2010.
Citat från Freelancer
Microsoft må vara lite efterblivna men så illa är det inte att de skulle släppa Windows om det skulle bli ett fiasko. Jag tycker det skulle vara lite förarhastat av dem att släppa Windows 7 inom den tidsram de angett. Det vore bättre att jobba med det så länge som möjligt och tidigast släppa det sommaren 2010.
Precis. det var ändå ganska nyss dom släppte vista och det var en lång tid imellan Windows xp. ändå blev det inte särskilt bra.
Så dom borde jobba mer med windows 7 för att det ska bli en hitt.
Japp, som Jine sade, det är lite löjligt att du whinear över sådant. Även ditt älskade Ubuntu är inte säkert. Dessutom så http://www.canonical.com/
De där söta pojkarna och flickorna försöker också tjäna pengar, dock inte i samma utsträckning som Microsoft, men jag antar att det är principen du snackar om? Om du ska klaga på det sättet så skaffa Debian.
F.ö. så är jag inte sådär jättemycket för just Windows, dock så är jag positivt överraskad av Windows 7.
Och imo så är Xbox360 den mesta värda spelkonsollen på marknaden just nu. De gör lite småbra saker som jag gärna utnyttjar.
Annars så kör jag Ubuntu och ska byta till Debian snart. Använder mest Windows för eventuella spel och Adobe Suiten. n.n
Citat från Tuboxih
HÖGERKLICK.
//Tråd.
Mac har haft högerklicks-stöd hur länge som helst. Deras tidigare medföljande möss har bara haft en knapp, men koppla in en mus med högerknapp så funkar det perfekt. Plus att deras nya mightymouse är överlägsen en vanlig mus.
Alla OS har sina "pros and cons" helt beroende på vad du använder datorn till.
Spelgeek? Windows.
Jobbar mycket med media? OSX
Sitter i princip bara på msn och surfar? Någon random linux distro
Server? Har hört att Linux är oslagbart på det området
Gammal dator? Någon random Linux distro
Vill du lära dig hur en dator fungerar? Linuxxxx (dock inte Ubuntu eller liknande.)
Själv ogillar jag windows för att jag personligen har haft sjukt mycket problem med det. Jag kör helst Linux för att jag vill anpassa mitt OS så mycket jag kan för mina behov. Kör man windows så blir man påtvingad massa skit man kanske aldrig använder. Dessutom, går något fel i windows, så vet jag till 80% inte vad fan som händer eller hur jag ska göra något åt det. Går något fel i Linux, så är det antagligen jag själv som har klantat mig och får nästan alltid en förklaring på vad exakt felet ligger.
När det kommer till arbete så trivs jag mest med Mac OSX. Adobe programmen fungerar oftast stabilare än i windows och allt flyter på rätt bra.
Just nu så kör jag en dualboot på en nerbantad Windows7 version och ett "isärplockat" Ubuntu. När jag kirrat bättre dator så kommer jag även införskaffa OSX86 och trippelboota. =)
Citat från 1337sweden
Om man säger att man "kan sin dator" lär man ju kunna installera Linux Gentoo på sin dator rätt ifrån manualen :D
Om man verkligen "kan sin dator" så ska man kunna installera Arch eller LFS.
ja hatar microsoft men gillar xp lol
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet