Wintersun

Yellowraven Kille, 33 år

54 forumsinlägg

Skrivet:
8 november 2012 kl. 16:53
Yellowraven Kille, 33 år

Hm, konstigt att det inte finns någon tråd om dem. Deras nya album TIME I är ute nu, 8 år efter debutalbumet släpptes. Båda album var helt otroliga och rekommenderar starkt att lyssna på dem.

Det är extremt teknisk och majestätisk musik med riktigt härliga stämmor.

CynthiaLunaFrost Tjej, 29 år

2 444 forumsinlägg

Skrivet:
8 november 2012 kl. 17:15
CynthiaLunaFrost Tjej, 29 år

Citat från Yellowraven


[i]Hm, konstigt att det inte finns någon tråd om dem. Deras nya album TIME I är ute nu, 8 år efter debutalbumet släpptes. Båda album var helt otroliga och rekommenderar starkt att lyssna på dem.

Det är extremt teknisk och majestätisk musik med riktigt härliga stämmor.

Wintersun är fantastiskt bra. Dock var mina förhoppningar på nya plattan högre! Welll, can't get everything, I guess!

Comics Kille, 30 år

572 forumsinlägg

Skrivet:
8 november 2012 kl. 17:17
Comics Kille, 30 år

Gillar inte stilen på sången, men det är bara jag! Grymt jävla instrumentalt är det dock!

Festering Kille, 27 år

1 868 forumsinlägg

Skrivet:
9 november 2012 kl. 12:46
Festering Kille, 27 år

Enastående.

Har alla skivorna, köpte till och med Time I två gånger, har den på CD och vinyl, vinylen är signerad av hela bandet. <3

Satan Tjej, 29 år

2 946 forumsinlägg

Skrivet:
11 november 2012 kl. 21:20
Satan Tjej, 29 år

Upplevde deras första gig efter den "korta" pausen de hade. Fin musik, var mer förtjust när jag var yngre men låter än bra i mina öron. Är glad över att Jari slutade med Ensiferum, han fick så mycket bättre material till stånd via Wintersun.


Du måste vara inloggad för att skriva i forumet