Virus i mac?
Citat från HEROINFRIENDS
Har du inget virus program?
Annars är det ju bara att man virusscannar skiten och voila klart.
finns inga virusskydd till mac
Citat från Zazu
Citat från HEROINFRIENDS
Har du inget virus program?
Annars är det ju bara att man virusscannar skiten och voila klart.
finns inga virusskydd till mac
Jo det finns virusskydd till OS X.
Och det finns inga virus, lägg märke till att jag snackar om riktiga virus och inte trojaner osv, till OS X.
Citat från Pony
Jo det finns virusskydd till OS X.
Och det finns inga virus, lägg märke till att jag snackar om riktiga virus och inte trojaner osv, till OS X.
Okunskap kan vara charmigt men inte på den här nivån. Det finns virus till OSX, inte många och de flesta av dem är mera humor än virus med likväl finns det virus till OSX. Redan 1994 fanns INIT-29/INIT-29-B, och det är med största sannolikhet inte de första virusen till Mac. Sen dess har det producerats ett antal. Problematiken med självreplikation av virus vad gäller OSX är inte så stora som apple vill ge sken av.
Vad Gäller annan form av malware till Mac bör det påpekas att det kommer bli ett växande problem de närmaste åren.
ett favoritcitat gällande detta:
Oh, so the real reason macs are impervious to viruses is because they're just not popular enough? That makes sense... Kinda the same reason ugly chicks don't get herpes?
IAntiVirus är ett grattis virus program, som AVG fast man kan uppdatera om man vill
http://www.iantivirus.com/
Perplext:
Viruset du talar om i början av inlägget är gjord för OS 9.* , och inte för OS X.
Mac kan få virus, dock enklare med Windows.
Att säga att Mac inte kan få virus är helt idiotiskt. Alla operativsystem kan få det. Det är bara så att det inte designas virus till macs, då macs OS kodas annorlunda än Windows.
hände något liknande med min men man gör som vad pc också gör när det kronglar....
formartera om den och gör en backup på det du vil spara d.v.s bilder och musik m.m.
så bör det vara återställd.
annars kan du ju gör felsökning och reparera med hjälp av skivverktyget man får i program
Citat från Hatchy
Att säga att Mac inte kan få virus är helt idiotiskt. Alla operativsystem kan få det. Det är bara så att det inte designas virus till macs, då macs OS kodas annorlunda än Windows.
Kan, kan det.
Finns det? Nej.
Finns inget virus för MAC, MAC är byggt på open operativ, alltså är det som att gå runt i en öken om någon försöker hacka sig in/ett virus
Det som kan lösa problemet däremot är en SMC + en PRAM reset
SMC = Du håller in SHIFT + CTRL + ALT + POWERknappen När datorn är avstängd, när du håller in alla 4 samtidigt ska INGENTING hända visuellt, men det som händer är att du resettar system managment control
PRAM = ALT CMD + P + R = Du håller in alla dom fyra precis efter du startat datorn, du kommer höra startup tonen 4 gånger. är datorn mindre än ett år så ring applecare supporten så hjälper mina kollegor dig eller kollar om det kan vara något hårdvaru problem
Linux äger det är typ precis som mac men fetare och min favorit distrubitonen är blacklinux arch och ubuntu. Men det som passar dig om du inte håller på med programmering använd ubuntu. du kan ha dualboot det är att du kan ha 2 operativ system på samma dator. Exempel linux och mac.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet