Versailles -Philharmonic Quintet-
Citat från SHiZU
Hoppas inte det vart några missförstånd haha, jag bara fyllde i med att det var satsuki från renter en soi som Miyushama nämnde :)
jo jag förstod ^^ jag har väldigt knepigt att minnas namn just när jag behöver minnas dem. det var bra att du kom in o fräshade upp mitt minne. dock kan det inte vara satsuki , dels för att profilen inte stämmer in, han har ju haft liknande hår men de där käkbenen o den näsan e endå inte rätt. hade dock varit jäkligt cool då han har en röst som skulle behöva hitta tillbaka till nåt band o inte bara solon som tenderar bli ballader only, men men svårt de där med spekulationer, hade funnits en hel drös ensama singla vokalister som jag gärna sett fått en chans, de blir halvt osynliga när de inte är med i nåt större sammanhang.
Läste lite skvaller på japanska chats som verkar känna igen honom som Tokami Kaito, Jag lyckades hitta nåra bilder via google och även hans band SLOD på myspace...kan vara han...men som sagt " kan" vara han...
Kollade upp att Tokami hade ett gammalt liverport register och kände igen den gamla looken med Prästmössa o vita kläder som var 2006, Det är samma band som nu ligger på Starwave records men de kör en ganska annan stil o hårdare musik så mycket möjligt att Kaito lämnade bandet innan de bytte style för flera år sen
http://tokami.heavy.jp/livereport/index.html
en länk som egentligen inte längre finns i deras PC version men det e bilder från den tidens olika konserter 2006 2007
bilder som bland annat
http://tokami.heavy.jp/livereport/img/065/2006082002.jpg
http://tokami.heavy.jp/livereport/img/067/2006091501.jpg
http://tokami.heavy.jp/livereport/img/070/2006092701.jpg
http://tokami.heavy.jp/livereport/img/071/2006100201.jpg
http://tokami.heavy.jp/livereport/img/077/2006111101.jpg
http://tokami.heavy.jp/livereport/img/078/2006111801.jpg
http://tokami.heavy.jp/livereport/img/085/2006123101.jpg
tycker iaf han ser ganska mycket ut som denna vocalisten, dessutom SLODs myspace sida låter också ganska likt.
http://www.myspace.com/slod_official/music/songs/60611941
Förväxla dock inte med det nuvarande Tokami för de har ny vokalist och ett helt annat sound och looks
Många på MH spekulerar också kring om det kan vara Kaito från SLOD. Dom har samma födelsedatum också!
Hans blogg är borta nu med haha! Tror nog det är han
Citat från Liggmedolaf
Många på MH spekulerar också kring om det kan vara Kaito från SLOD. Dom har samma födelsedatum också!
Hans blogg är borta nu med haha! Tror nog det är han
jo det verkar ju stämma, sen tycker jag ansiktet o rösten stämmer. vart först tveksam då Tokami nu inte alls e lik, men löste ett mysterium jag haft sedan jag såg Tokami på Kiwamus label, jag har nämligen inte alls minnet av dem som nåt mörkare "goth" kei band
Undrar om han kommer att fortsätta vara hemlig och göra som typ Seth/Z från Moi dix Mois/Art Cube och påstå att han är två personer, haha.
Anyway, känns faktiskt awesome att de fortsätter göra musik tillsammans, om än med ny sångare.
Jag har inte varit så insatt egentligen i bandet, men vad var den egentliga orsaken till uppbrottet?
Det har de aldrig sagt. Jag själv gissade på att Kamijo ville ta lite avstånd och prova solo-karriären. Nu är jag nästan säker på att det är nåt i den stilen, med tanke på det nya bandet som bildats. Och att han inte verkade särskilt ledsen alls under sista konserten, bara dramatisk som vanligt. De andra medlemmarna verkade mycker mer påverkade (inte riktigt rätt ord, men ni kanske förstår vad jag menar ändå) under konserten.
Eller så bara överanalyserar jag.
Citat från eternalradio
Det har de aldrig sagt. Jag själv gissade på att Kamijo ville ta lite avstånd och prova solo-karriären. Nu är jag nästan säker på att det är nåt i den stilen, med tanke på det nya bandet som bildats. Och att han inte verkade särskilt ledsen alls under sista konserten, bara dramatisk som vanliga. De andra medlemmarna verkade mycker mer påverkade (inte riktigt rätt ord, men ni kanske förstår vad jag menar ändå) under konserten.
Eller så bara överanalyserar jag.
nu drömmer jag som gammalt lareine fans att han skrapar fram Mayu ur garderoben^^ han var den eviga medlemen att alltid komma och gå och skapade en hel del mystik men nu har jag inte sett honom på länge
Det verkar ju vara så med tanke på de andra medlemmarna har hållit ihop. Dock tror jag också att det kan ha att göra med att de kanske inte tyckte att de kunde utveckla sin musik särskilt mycket just nu - men det är bara ren spekulation från min sida.
fanns inte nåt Jupiter forum vad jag såg, tyckte dock denna intervjun var väldigt intressant, Zin och Hizaki från Jupiter, men även Kamijo som presenterade sin nya singel Louis med Mana sama!
vet nog en drös folk redan, jag är nog ganska efter men endå^^
Baserat på Kamijo's nya single så är hans solo-debut samt att Versailles splittrades det bästa som hänt visual kei-världen på länge.
Äh, det är rätt självklart att det var Kamijos ego som satte käppar i hjulet ännu en gång. Alla vet att han är knepig att jobba med. Kamijos singel låter som Versailles, Jupiter låter som Versailles. Musical differences indeed! :D
Nu fattas bara superbandet med Kamijo, Gackt, Mana, Kisaki och Miyavi - alla har såpass stora egon att bandet skulle splittras innan det ens hunnit bli en tanke, ha ha.
finns ju fortfarande inte nån Jupiter tråd...
någon som kommer gå på touren? Jag är lite i valet och kvalet om jag ska åka till Köln men vet inte riktigt ännu
Citat från bluescat -------------------------------------------------------------------------- Äh, det är rätt självklart att det var Kamijos ego som satte käppar i hjulet ännu en gång. Alla vet att han är knepig att jobba med. Kamijos singel låter som Versailles, Jupiter låter som Versailles. Musical differences indeed! :D Nu fattas bara superbandet med Kamijo, Gackt, Mana, Kisaki och Miyavi - alla har såpass stora egon att bandet skulle splittras innan det ens hunnit bli en tanke, ha ha. --------------------------------------------------------------------------
Fast Solo lät ju inte direkt Versailles...Inte så mycket som Jupiter gör.
Solot låter som Kamijo på gamla goda Lareine tiden, med en aning Mana/Malice Mizer anda
Nu har han redan släppt om massa gamla lareine låtar men får se vart det beger sig sedan...
REMAKEN av Solidude på lareines andra upplaga, (tredje) låter ju iofs ganska mycket hårdare i gitarr soundet än vad det
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet