Vänskap, nödvändigt?
Inte speciellt.
Klarar man sig själv är det ju en positiv sak.
Folk idag är alldeles för beroende av närhet.
LEva ensam går, men människan är ett flockdjur så vänner och personer runt omkring en är nog ganska bra.
kompisar är livet för mig o_O fungerar inte normalt när jag inte har någon som bryr sig om mig och som jag bryr mig om och kan räkna med i alla lägen.
vissa kan jag inte leva utan och måste träffa dom varannan dag, mår dåligt annars
sen vissa skiter jag totalt i hahah :/
Jag har inga vänner. Kanske en. Och det är skönt. NEJ DET ÄR DET INTE
Självklart? Ett liv utan kärlek och vänskap är nog inget liv.
men ah, vänner är ju det bästa
Ja det är nödvändigt.
Utan närhet så är det vetenskapligt bevisat att vi inte överlever.
Ännu ett citat som passar in här.
- Alla världens storheter väger inte upp en vän.
Voltaire.
Vet inte faktiskt. Finns tre människor som jag anser vara "riktiga" vänner och som jag trivs att umgås med, annars tycker jag oftast att sociala sammanhang är jobbiga. Har haft en period då jag var ensam hemma i princip dygnet runt och jag kan inte direkt säga att det var hemskt att vara utan vänner.
Fast jag föredrar ju absolut att vara med människor jag tycker om, och jag skulle verkligen inte vilja vara utan mina nuvarande vänner.
Ja.
J A
trodde inte det förut, men nu när jag och mina närmsta vänner glidit ifrån varann som fan och börjat umgås med andra märker jag hur mycket jag behöver mina "riktiga" vänner.
man tror att man är så jävla stark själv men man är ju inte det.
Jag gillar att ha vänner, det kan betyda en hel del
Dock har jag väldigt mycket tillitsproblem och jag är superdålig på att just ha vännerna
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet