Tråkigt jobb med hög lön eller tvärtom?
Mitt nuvarande jobb ger mig förjävlig lön. Mina kollegor är däremot toppen. Hatar ändå stället.
Lågt jobb med rolig lön!
Uppenbarligen det första. Kul kan man ha på fritiden, för pengarna man tjänat på det tråkiga jobbet.
Citat från Viruset
En grej ni missar är
[img]http://danpersablog.files.wordpress.com/2010/09/money-happiness.png?w=500[/im]
[img]http://2.bp.blogspot.com/_frxuIrHHCiM/SxQBApdtVXI/AAAAAAAABKM/eKlie8aH6Ps/s1600/money-and-happiness-main_Full.jpg[/ig]
i shall test that theory next week
har vart pank sen augusti och jobbat sen i september
förstår du hur bitter jag är eller
SÅ VI FÅR SE
NÄSTA VECKA
OM MONEY EQUALS HAPPINESS
Jobbat som slav för bra jävla lön.. inte värt det... ångest & deprition varje dag!
Om det där "tvärtom" räknar in en lön som man faktiskt kan överleva på, dvs runt 10000-15000 efter skatt, så väljer jag det. Det viktigaste för mig är att jag ska kunna bo och äta, sedan kvittar det.
Och då föredrar jag något som jag tycker om än att göra ett skitjobb "bara för att".
mat och husrum + ingen stress = framtiden av mina drömmar
Skitjobb, hög lön.
Om mitt drömjobb ( vilket är journalist ) skulle ha låg lön så skulle jag inte bry mig om det så länge jag trivdes med det.
Lycka får man av att göra saker man tycker om.
Beros helt på vad som klassas som skitjobb. Menar du som de tyska koncentrationslägret så väljer jag låg lön men är det så att man ska stå och lasta medicinska soppor hela dagen som väger svinmycket så väljer jag hög lön
bra jobb med dålig lön.
Bra lön, dåligt jobb om jag bara ska jobba några månader.
Annars helt klart bra jobb, dålig lön.
Jag bryr mig inte om att ha hög materiell standard. Jag skiter i att ha ny bil, ny mobiltelefon, ny TV och sånt. Helt obetydligt för mig.
Tyvärr så blir det ändå mer och mer viktigt att ha en bra lön eftersom välfärden försämras så att man måste betala mycket mer själv för att känna sig trygg i livet. Det är tråkigt.
Roliga jobbet med skitlön, alla gånger. Om det inte är något väldigt temporärt.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet