Töjning

Föregående
Till botten     Sista sidan
Nästa
Petitefleur 31 år

4 368 forumsinlägg

Skrivet:
8 juni 2016 kl. 14:31
Petitefleur 31 år

min ören växte ihop o ja ha haft tio

razorwolves Kille, 32 år

1 617 forumsinlägg

Skrivet:
10 juni 2016 kl. 00:17
razorwolves Kille, 32 år

Citat från im_an_unicorn:


funderar på att skaffa små töjningar . frågan är om jag skulle vela ta bort de läker de ihop sen eller kommer de vara ett stort hål kvar?

Tycker du ska strunta i att töja om du är orolig för att det inte ska växa ihop. Finns aldrig några garantiner på att det ska läka ihop bra.

DCLXVl Kille, 31 år

5 067 forumsinlägg

Skrivet:
16 juni 2016 kl. 13:50
DCLXVl Kille, 31 år



Hydrokortisonen verkar enbart funka när jag ej har smycken i och under de dagar jag använder den eftersom besvären kommer tillbaka efter bara 2dagar ibland.

Kan irritationen och skavet där bero på hur jag smörjer mina öron? Jag är väldigt noga när jag töjer och gör det bestämt. Har ett tvång att det ska masseras in ordentligt vilket betyder att jag drar en del i öronsnibben när jag smörjer. Kan det lilla åstadkomma besvären jag har?

Börjar bli trött på att det återkommer då det hindrar mig från att komma någonstans med töjandet.

Rehazu Tjej, 31 år

67 forumsinlägg

Skrivet:
26 juli 2016 kl. 15:46
Rehazu Tjej, 31 år

Vet inte om jag skriver på rätt ställe, men om man vill dels töja och skaffa fler hål, bör man ta de nya hålen först och sen töja när det har läkt?

Axesylenis Kille, 33 år

1 140 forumsinlägg

Skrivet:
11 augusti 2016 kl. 04:36
Axesylenis Kille, 33 år

Kanske en dum fråga, men testar ändå. Har 28mm i mitt ena öra, gick utmärkt i början men har nu fått en blowout upptäckte jag. Det verkar även ha spruckit (väldigt smått) då jag råkade somna utomhus igår. Tror det vart för kallt i en kombination med att jag låg aningen tokigt på örat. Det är en silikontunnel och vet ju med mig om att silikon inte är det bästa kombinationen med ett spräckt öra. Så vad ska jag göra? Sjäva undersidan är rätt svullen och hård, men resterande tycks vara hur bra som helst? Blowouten täcker alltså inte runt hela. Är det att downsiza som är det ända vettiga i denna situation? Tänkte eventuellt en 24mm i kirurgstål, då det iallafall får lite frihet att läka i? Duscha varmt innan detta, så örat förhoppningsvis kan vara snäppet mjukare och rent såklart.

Evigt tacksam för ett par svar. Så får vi se imorgon när jag vaknat, om det inte mot alla odds har blivit bättre.

ElinaLiljeholm Tjej, 30 år

2 406 forumsinlägg

Skrivet:
11 augusti 2016 kl. 08:01
ElinaLiljeholm Tjej, 30 år

^ Tycker absolut det låter som att du bör downsiza en aning. Definitivt sätta i något mindre åtminstone för att ge det plats att svullna och läka precis som du skriver. Eller eventuellt inte sätta i något alls på ett par dagar.

kroppen Tjej, 28 år

1 830 forumsinlägg

Skrivet:
11 augusti 2016 kl. 11:20
kroppen Tjej, 28 år

åh när jag läser här blir jag så sugen på att töja igen ): hade 16 och ~10 at my peak men jag tog ut dom för flera år sen så ena har växt ihop helt och den andra är typ 4 nu

Fifan Tjej, 27 år

122 forumsinlägg

Skrivet:
11 augusti 2016 kl. 12:16
Fifan Tjej, 27 år

Köp mina töjningar (((:
Har 2-14 mm

kroppen Tjej, 28 år

1 830 forumsinlägg

Skrivet:
11 augusti 2016 kl. 13:19
kroppen Tjej, 28 år

hah nä det är rätt lugnt! har kvar alla mina men pallar inte gå runt med spiraler i början osv så lär inte töja igen

Szajda Kille, 46 år

0 forumsinlägg

Skrivet:
31 augusti 2016 kl. 21:27
Szajda Kille, 46 år

har börjat töja mitt Gammla hål efter örhänget och uppe i 2.4mm och piercat mig i vänster örat med 1.6mm

Vill upp i 6mm eller 8mm i båda öronen

DCLXVl Kille, 31 år

5 067 forumsinlägg

Skrivet:
9 september 2016 kl. 04:44
DCLXVl Kille, 31 år

Hur kommer det sig att örat börjar vara out of The blue och det ser ut som att huden är helt uppskavd? :) smörje snibbarna tidigare idag och nu så var det helt ömt och äckligt. Smörjer med kokosolja, har ett par pluggar gjorda utav delrin som jag tejpar med bondagetejp och inte tejpat på ca 2 veckor.

Blir trött på livet när jag ser så många använda billiga silikontunnlar och aldrig smörjer i princip utan att ha några som helst problem, och här gör jag allt jag kunnat göra under 4års period och alltid har det kommit upp något besvär på vägen.

Dvaergkaexa Tjej, 29 år

868 forumsinlägg

Skrivet:
9 september 2016 kl. 10:08
Dvaergkaexa Tjej, 29 år

^ feel ya.
Det kan inte ha fastnat smuts i tejpen? Har hänt mig någon gång och då blev örat irriterat

Glerhjarta Kille, 33 år

458 forumsinlägg

Skrivet:
9 september 2016 kl. 15:40
Glerhjarta Kille, 33 år

Citat från DCLXVl:


Du kan ha reagerat på bondagetejpen. Jag personligen brukar aldrig rekommendera det då klistret inte är supervänligt mot kroppen och att tejpen är porös.
Känner du dig tvungen att tejpa så använd dig av ptfe-tejp, det finns på typ Biltema, Claes Olsson och liknande, oftast under namnet "gäng-" eller "ång-tejp".

DCLXVl Kille, 31 år

5 067 forumsinlägg

Skrivet:
9 september 2016 kl. 16:19
DCLXVl Kille, 31 år

^ använde gängtejp förr och hade även problem där. Tyckte det sög åt sig och torkade ut i viss benämning.

DCLXVl Kille, 31 år

5 067 forumsinlägg

Skrivet:
9 september 2016 kl. 22:32
DCLXVl Kille, 31 år

Byter bort olja helt och hållet nu. Aldrig gillat hur det känns efter jag oljat in öronen. Varmt, irriterande och kliande de första 10minuterna. Ska testa använda en kräm som är baserad på rapsolja, sheasmör, jojobaolja och A-vitamin från Life.


Föregående
Till toppen     Sista sidan
Nästa

Du måste vara inloggad för att skriva i forumet