Tips på god ungkarlsmat?
Dumplings!
toast
mikrade kanelbullar
Gör eget potatismos, riv ner ost, ha i färsk vårlök eller rödlök. Fullgod måltid i sig själv.
Tips är att dela potatisen på mitten två gånger (så att det blir fyra hyfsat jämnstora bitar) samt att behålla skalet på (du måste dock fortfarande skölja och skrubba dem ok bra matförgiftning är inte kul) då det innehåller massor av näring samt ger bättre textur till potatismoset.
Vitlöksbröd.
spagetti och beasås <3
Åh potatisburgare och beasås. ^
"Bea" är fan en folksjukdom :(
Favoriten är tortellini och tomatsås. Det är billigt, kräver noll ansträngning, och går relativt fort att tillaga. En bonus är att det dessutom blir gott!
En annan favorit är tacos. Det enda man behöver tillaga är köttfärsen, som även det går på nolltid.
I övrigt - se till att alltid laga mat i stora portioner. Det som blir över delar du upp i portioner, placerar i fryspåsar och lägger sedan i frysen. När du sedan blir hungrig men inte orkar laga något vet du att du alltid har mat tillgänglig på bara några minuter. Du sparar dessutom pengar på att köpa mat i större kvantitet.
Citat från unsterblich
Citat från Ribs
spagetti och beasås <3
ut ur min kyrkaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Med glädje, douche
Ägg.
Potatisbullar. Alltid potatisbullar.
Justja: falafel. Så himla gott och enkelt.
men vad fan ec, vad är det för fel på bea nu då?
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet