Skoluniform
Har väldigt svårt för att ta ställning i det här ämnet.
Å ena sidan så skulle det antagligen minska mobbning, det skulle bli mindre klasskilnader.
Men å andra sidan så borde alla få klä sig hur dem vill. Om man inte mår bra i skolan så lär man sig antagligen ingenting, för man blir mindre motiverad. Och att bli tvingad att ha på sig något man inte vill är inte särskilt roligt.
Tror folk på allvar att en skoluniform skulle minska mobbningen? Seriöst, kan man inte mobbas för kläder hittar man något annat att mobba folk för, kläder är inte anledningen till mobbing.
Om den är fint designad så varför inte?
Jag bryr mig inte, går inte i skolan längre ;)
Eller jo, men på högskola etc gäller inte sånt där :D!
Citat från Vicotnic
Tror folk på allvar att en skoluniform skulle minska mobbningen? Seriöst, kan man inte mobbas för kläder hittar man något annat att mobba folk för, kläder är inte anledningen till mobbing.
Barn från fattiga familjer blir ofta mobbade just för att dem är från fattiga familjer.
Skulle verkligen inte känna mig bekväm med att ha på mig en skoluniform. Det skulle vara så mycket lättare att gemföra varandras kroppar när man har på sig likadana kläder, när man får välja vad man får ha på sig kan man försöka välja kläder som framhäver personens former eller dölja dem.. vilket inte går med skoluniform. Och om en person varken vill se sig som tjej eller kille? Skulle den tvingas bära kjol om den skulle vela bära byxor istället?
Och vuxna säger ju att mobbare mobbar inte för att det är fel på personen utan för att dem tar åt sig eller något, och om dem då säger att skoluniform minskar mobbning så är det dem har sagt lögn?
skoluniform<3
Japansk skoluniform :_:
nej. ingen får bestämma över hur jag ska se ut.
Hade jag tvingats gå runt i kjol hela tiden hade jag känt mig som en transa.
Så jävla femenin är jag inte!
nej :<
på en skola i kina har dem skoluniformer som ser ut som träningsoveraller (?) haha de e skitfult ju
Ren idioti.
Det skulle vara kul med skoluniform tror jag.. man kan då inte bedämma personen efter kläderna och sen så kan man ju skapa sin egen stil iaf fast alla har likadana kläder så jag tror de skulle vara en kul grej?
Herregud vad trist.
Nej men fatta vad skönt att slippa undra varjedag vad man ska ha på sig!
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet