Silencer
Citat från WTFWJD
Citat från Ulvsblakk
Citat från WTFWJD
Citat från RAY
Riktigt jävla kasst enligt mig. Lifelover och Shining är t.ex 900 gånger bättre.
Kolla upp Divisions.
De spelar en helt annan musik där.
1. Lifelover är deppig pop för småflickor
2. det är två helt olika band
3. det finns redan en tråd om bandet.
Jag vet att det är olika band.
Är det fel att råka ta fel när de har exakt samma band och man blir länkad till båda banden om man trycker på silencer på spotify?
Och nej, det finns det inte.
Nej det är inte fel ville bara göra det klart. Men det syns ju direkt på skivomslagen att det inte är samma band.
Johodå det finns det allt.
http://www.emocore.se/?sida=forum&thread=16530&page=5&l=sista
Svenska silencer:
Jag gillar musiken, fett skön, och nattramn kan sjunga när han vill... till exempel partiet vid 1:34 i sterile nails and thunderbowels
Jag vet att tråden är gammal men det kanske är dags för en update?
Silencer har bara släppt en platta och den heter "Death - Pierce Me"
Nattramn som var sångare i bandet Silencer har även släppt ett dark ambient/industrial projekt som heter Diagnose: Lebensgefahr.
Det var inte nattramn som attackerade småflickorna i Växjö utan det var hans bror som rymt från mentalsjukhuset. Detta berodde på att han medvetet hade fått fel tabletter av sin läkare. Brodern tog senare självmord när han förstått vad han gjort. Snart kommer Nattramn även släppa en bok som heter "Grishjärta"
tre sidor som kan vara värda att kolla in:
www.humanianimaliliberati.com
www.diagnoselebensgefahr.com
www.nattramn.com
Finns en hel drös historier om Nattramn, ytterst intressant person. Det märks tydligt i hans låtar att han inte mår så bra. Lyssna bara på den dystra lyriken och ångesten i hans röst.
Svenska Silencer är bra, tar att tag att vänja sig vid rösten bara.
Amerikanska Silencer är tråkiga.
Citat från Arsonists
På svenska Silencers tacklista tackar ¨Nattramn¨ mediciner och personal på St: Sigfrids Hospital i växjö.
Jo jag vet. Broder Bödel är först i den listan.
Jävligt fulsnyggt omslag. Ska bli intressant att läsa boken.
så jävla roligt band
Update angående Grishjärta!
http://www.humanianimaliliberati.com/index.htm
Vad handlar boken ens om?
Diktsamlingar och med tur lite biografi.
Citat från smutsig
Diktsamlingar och med tur lite biografi.
Ska ju mer handla om hans mentala..
Underbar platta, schyssta vocals.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet