Saetia
Citat från HenryGale
[i]Citat från Tuboxih
Snälla, beskriv vad screamo är, så vi idioter kan lära oss.
Utan att namedropa ett band, beskriv musikstilen screamo.
Screamo är mycket nyare än saetia. Saetia kom som ett ganska snabbt och skrikigt band precis efter att hardcore dött ut, alltså post-hardcore. Screamo är när sångaren skriker väldigt ljust eller väldigt mörkt och när alla i bandet har jätte tighta jeans. i]
Dog hardcoren 97? Och när kom screamon isåfall?
Och med det sista ställer du dig i mitten av högen fylld av ignorans.
Citat från BAJSV
Citat från Tuboxih
Definera genre efter åtal är ganska fail.
Definera genre efter kläder är ganska fail.
Att hålla på säga att alla genrer är döda är ganska fail.
Och det där om skriken, jag har inte så stor koll på vad screamo är, jag hör bara ungefär på vissa band och drar den slutsatsen.
Men jag tror du har fel, screamo handlar inte bara om skriken, om du lyssnar noga så spelar screamoband ofta med instrument i bakgruden.
Att definera genre efter årtal är helt rätt.
Att definiera genre efter klädstil är oftast fel, men i det här fallet helt rätt.
Att säga att en genre som inte finns längre är död är helt rätt.
Screamo handlar nästan bara om skriken, det hör man ju på namnet, eller hur?
"[...] This is where things stood around the time that a lot of younger kids, their curiosity piqued by interest in this new
radio-friendly version of emo, stumbled upon the remains of the early 90s scene.
Not understanding that what they had found was an older iteration of the same genre they were already listening to,
they coined a new term to describe it. Hence, we have "screamo". The first time I heard this term, I wanted to shake
the kids using it. "Emo always had screaming!" Id have yelled at them, but I knew my frustration would only leave them
confused. And eventually, I started to feel ridiculous even getting indignant over the proper use of the term "emo".
After all, at the time, wed hated for our bands to be called that. In our own eyes, we were hardcore kids; we felt we
had just as much (if not more) right to the genre as did the thuggish vegans in basketball jerseys who bought all
the new releases on Victory. My 1993 self would have been appalled to hear me defend what had been, to us at
the time, such a demeaning term. [...]"
http://andrewtsks.blogspot.com/2005/04/funeral-diner-and-redemption-of.html
Venus And Bacchus e den ända jag har hört den e bra=D
Citat från tureorm
Venus And Bacchus e den ända jag har hört den e bra=D
Sämsta dom har gjort, efter "one dying wish", in my opinion
Ja, fast det är mest melodin som gör den dålig :c
Det första jag hörde av Saetia var den och "one dying wish" och till följd av det tyckte jag inte Saetia på aslänge xD
Började lyssna på dom ordentligt i somras, i ju med att jag fick tag i andra låtar
Venus and bacchus och one dying wish är bäst imo.
Citat från amandus
seriöst, venus and bacchus är fan den bästa låten de gjort
Den är inte bättre än "The Poet you Never Were" eller "An Open Letter" till exempel (in my opinion, of course)
Notres Langues Nous Trompent och Closed Hands gillar jag bäst.
the burden of reflecting
Citat från Tuboxih
Citat från u_suck_tbh
Citat från amandus
seriöst, venus and bacchus är fan den bästa låten de gjort
Den är inte bättre än "The Poet you Never Were" eller "An Open Letter" till exempel (in my opinion, of course)
De är inte bättre än "Ariadne's Thread" eller "The Burden Of Reflecting" till exempel (in fact, of course)
jo
Jag fattar inte grejen med att hålla på att bråka om att "öööh, den här låten är ju deras bästa" "nej, den där är ju bättre" "nej det är den inte".
Skärp er vafan.
Ohh nooo!
One dying wish! <3
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet