Rökning kan bli olagligt på allmän plats
Jag röker, men går alltid ifrån folk. Ställer mig en bit ifrån, särskilt om det är barn.
Snäll osv..
Nä men röker man får man visa respekt för andra :)
Bra lag, hoppas det blir till verklighet en fin dag. Äcklig lukt.
Låt folk röka men gör det med lite vett. Typ, inte bland folk, uteserveringar där folk ska käka, köer osv.
Fast jag håller på att sluta röka så anser jag ändå att man ska få röka vart man vill utomhus så länge man visar hänsyn till de personer som inte tåler eller gillar tobaks röken. Så länge det inte är trånga utrymmen så som busshållplats dvs.
Personligen har jag alltid bett om ursäkt och gått en bit ifrån eller släckt ciggen när en person har frågat/sagt till.
Passiv rökning är inte ens bevisat skadligt, ämnena folk får i sig är minimala. Kan däremot köpa att folk inte gillar röklukten och tar oftast hänsyn till det, dvs röker utanför busshållplatser om jag kommer dit när folk är där och låter bli att röka på uteserveringar om barn är närvarande. Vuxna skiter jag i dock. Sitter jag där först får fan folk ställa sig utanför tills jag rökt klart tho.
Förbjud äpplen, jordnötter och andra kraftigt allergena ämnen offentligt istället, har en bekant som kan dö om man öppnar en påse jordnötter i samma rum.
Tyskland har ju redan börjat med dessa grejer, ska bli intressant att se utvecklingen på ämnet i Sverige
Hörde någonstans att Finland ska ha infört totalförbud, hittade inget om det på nätet dock. Tror inte det kommer bli så stort det här i Sverige.
Tycker det är urlöjligt. Har fortfarande inte sett några studier som tyder på att passiv röknining i utomhusmiljöer skulle vara vidare skadligt för gemene man. Det är ju förfärligt att man ska, genom lag, förbjuda saker baserat på vad man själv vill att andra ska göra.
Det är ju dock inte förvånande att det sker här.
Låt företagen bestämma själva vad som gäller på deras uteserveringar eller hållplatser osv.
Trivs du inte med rök när du äter, ät inomhus, eller be de som röker att vänta tills du ätit färdigt så får du se om de bryr sig.
Förstår verkligen inte om detta ska förbjudas på uteserveringar på krogar och dylikt? I princip alla röker ju då.
Citat från tantafan:
Förstår verkligen inte om detta ska förbjudas på uteserveringar på krogar och dylikt? I princip alla röker ju då.
Japp men nu ska dom inte få det längre. Förbjud allt man inte håller med om, jippie.
Restauranger och uteserveringar ska vara rökfria medan köket fortfarande är öppet.
När köken stänger och det endast serveras drycker så är det okej enligt egen mening att röka.
Läst hela tråden nu, tog 3h.. Många idioter här, vadå att en rökare ''blåser röken i nåns ansikte'', kommer vinden och man röker och nån får det i ansiktet, tror ni man gjorde det med mening eller?! Säger som många här, jag röker och jag visar ALLTID hänsyn till andra. Och kommer det en lag på't, okej då, de som bötfälls får fan skylla sig själva för de är väl de respektlösa isåfall som får böterna. ^^
Citat från Chemistry:
Samhället ska inte behöva rätta sig efter behovet av några få individer. Hade aldrig funkat på lång sikt eftersom det är en fruktansvärt sluttande planet när man väl tagit första steget.[/i]
Bra, då kan vi alltså käka jordnätter på bussar och på flygplan och skita i dom där jävla jordnötsallergikerna.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet