Revolutionen i Ukraina
http://time.com/72595/russia-ukraine-united-states-military/
The U.S. will deploy about 600 troops for training exercises in Poland, Latvia, Lithuania and Estonia to reassure NATO and regional allies adjacent to Russia
The message is to the people of Poland and Lithuania, Latvia, Estonia that the United States takes seriously our obligations, Kirby said.
The U.S. is aiming to reassure allies in the region amid tensions on Ukraines eastern border, where Russia has amassed thousands of troops since it annexed the southern Ukrainian region of Crimea.
Värdelöst, ger absolut 0 effekt.
utöver upptrappning enligt public opinion som kan agera språngbräda
Citat från u_suck_tbh:
utöver upptrappning enligt public opinion som kan agera språngbräda
Jag har svårt att se hur en bataljon amerikanska soldater och 4 minsvepare ska skrämma Ryssland in i tredje världskriget.
Det är ju en "good gesture", det ser man ju i artikeln. Det är till för att betrygga NATO-länderna i fråga (och provocera ryssland/"visa hållfasthet" osv)
Symboliskt.
Citat från u_suck_tbh:
Det är ju en "good gesture", det ser man ju i artikeln. Det är till för att betrygga NATO-länderna i fråga (och provocera ryssland/"visa hållfasthet" osv)
Symboliskt.
Till för att lura dumma NATO-medborgare som inte vet hur krig funkar. Ungefär likadant som att sätta incidentberedskapen på Visby.
Okej det är helt sjukt mycket felaktig info i den här tråden (och generellt i svensk media). Ska skriva ett längre inlägg sen men ett par kortfattade grejer:
1. Den nuvarande juntan är en nato- och USA-stödd nynazistjunta. Det ska vi inte glömma i vår iver att oppositionera oss mot ryssarna.
2. Krim har försökt bli självständigt sen början av 90-talet, det är inget nytt som "koms på" av att ryssarna gick in. Krim har gång på gång försökt få till referendum likt det de hade nu, men blivit stoppade av ukrainska staten.
3. Enligt Ukrainsk grundlag var inte avsättandet av Yanukovich lagligt på något plan. Det har väl kanske begränsad relevans, men om en ska komma och slänga omkring juridiska argument är det bra att vara medveten om.
4. Ryssland har stora ekonomiska (industrier) och sociala (etniska ryssar) intressen i Krim, inte så mycket i resten av Ukraina. Självklart kan de ha intresse av att destabilisera landet för att förhindra att Ukraina försöker ta tillbaka Krim, men de har nog inte mycket intresse av att ta kontroll över resten.
Citat från Upp:
Okej det är helt sjukt mycket felaktig info i den här tråden (och generellt i svensk media). Ska skriva ett längre inlägg sen men ett par kortfattade grejer:
1. Den nuvarande juntan är en nato- och USA-stödd nynazistjunta. Det ska vi inte glömma i vår iver att oppositionera oss mot ryssarna.
2. Krim har försökt bli självständigt sen början av 90-talet, det är inget nytt som "koms på" av att ryssarna gick in. Krim har gång på gång försökt få till referendum likt det de hade nu, men blivit stoppade av ukrainska staten.
3. Enligt Ukrainsk grundlag var inte avsättandet av Yanukovich lagligt på något plan. Det har väl kanske begränsad relevans, men om en ska komma och slänga omkring juridiska argument är det bra att vara medveten om.
4. Ryssland har stora ekonomiska (industrier) och sociala (etniska ryssar) intressen i Krim, inte så mycket i resten av Ukraina. Självklart kan de ha intresse av att destabilisera landet för att förhindra att Ukraina försöker ta tillbaka Krim, men de har nog inte mycket intresse av att ta kontroll över resten.
Hur mycket betalar Kreml dig?
Citat från Kerryburgerking:
Hur mycket betalar Kreml dig?
Bra argument, och väl uppbackat med källor. En mer relevant fråga är väl mer hur mycket USA betalar svensk media för dess presentering av situationen, fast iofs kanske inte är så relevant eftersom varenda jävel är medveten om att det är en jävla massa.
Nä men jag inser att det lilla korta inlägget kanske framstod som någonslags ogrundad propaganda från en random putin-vänlig stalinist, men trust me, är knappast del av det gänget. Det är bara några av de grövsta felen jag sett i den här tråden (eller argument beroende av de felen) och jag ville rätta dem på direkten, men hade inte tid att skriva ett ordentligt inlägg.
Nä, men jag har bekanta som bor i Ukraina och är etniska ryssar (men båda är IQTBH-personer och har knappast mycket övers för Putin), samt följer en väldigt givande diskussion på ett annat forum med folk från hela världen som påvisar och plockar sönder bevis och argument vad gäller det här.
Och det är ju givetvis inte så att jag diggar ryssland; de är en av de större imperialistiska krafterna, har starka fascistoida drag, och verkar vara ett helvete att leva i som IQTBH-person, socialist eller fattig. Mitt problem är inte med beskrivningen av Ryssland som ett vidrigt land och Putins statsmakt som en vidrig sådan - det är med allt skönmålande av NATO- och USA-understödda nynazister, deras statskupp, och deras vidare korståg mot etniska ryssar.
Mitt problem är även med framställningen av Ryssland som ett militärt hot mot väst. Det är det inte. Vad som är ett militärt hot mot väst är väst självt, och den allt större omfattningen av militära kampanjer mot civila, något som senast ses i hur Ukrainas pro-västliga junta satt in militära trupper mot civilbefolkningen i öst, både de som beter sig på samma sätt som juntan (beväpnar sig och ockuperar byggnader) och de som protesterar utan våld.
Men för att förtydliga de tidigare sakerna jag nämnde:
.
--- 1. Här finns det läckta samtalet där USAs statssekreterare uttryckligen sade att de ville ha en Fatherland/Svoboda-regering (alltså en nynazistisk regering), exakt den konstellation som nu är där. Utöver det finns massa andra saker som visar på detta, inte minst att amerikanska legosoldater är på plats, legosoldater som svoboda och fatherland inte skulle ha någon möjlighet att finansiera.
.
--- 2. Fram till 1954 var Krim en del av Ryssland, då överfördes det till Ukraina som en del av Soviet men en delvis autonom region. 1991 när sovjet föll försökte Krim, som är bebott i huvudsak av etniska ryssar, att hålla en folkomröstning om att ansluta sig till Ryssland. Krim var delvis autonomt och en framgångsrik folkomröstning skulle ge dem juridisk möjlighet att göra just det. Ukrainska staten förbjöd folkomröstningen under hot om våld. 1992 försökte de hålla folkomröstning igen, även den förbjöds. 1994 försökte de igen, förbjöds, höll folkomröstningen ändå, 83% var för att ansluta sig till Ryssland. 1995 hotade de med att genomföra en folkomröstning igen, då upphävde Kiev den krimska grundlagen och införde en ny som omöjliggjorde Krims möjligheter att göra något baserat på folkomröstningar. Länk, du kan få klicka dig vidare lite därifrån för detaljerna
Det är med den bakgrunden som den nuvarande folkomröstningen hölls, där det fanns tre alternativ; rösta på att upptas av ryssland, rösta på att återinföra självbestämmandelagarna från 1991, eller låta bli att rösta vilket fungerar som att rösta på att ingen ändring sker, under förutsättning att minst 51% inte röstade. 75% röstade, av dessa röstade ca 93% på att upptas av Ryssland (eftersom Ryssland erbjuder en jävla massa cash till Krim, som är ett fattigt område trots sina industrier) och 7% på att återinföra grundlagen från 1991.
Och utöver de ovan angivna anledningarna fanns det ju ett ganska stort skäl till: Krim är i huvudsak etniskt ryskt, och det första den nynazistiska juntan gjorde efter att ha tagit makten var att ta bort alla minoritetsrättigheter den ryska minoriteten haft, förbjuda ryska i skolan, släcka ner alla statliga websidor på ryska (så att de som bara talar ryska inte kan ta del av någon myndighetsinformation) och så givetvis uppmuntra de militanta nazisterna både inom regeringspartiet Svoboda, inom Right Sector, och diverse mindre nazistiska celler att attackera etniska ryssar.
Kan säga dig att om antisvenska nazister genomfört en statskupp i Finland, avskaffat all information på svenska, förbjudit undervisning på svenska, och uppmanat nazister att gå och slå ner alla finlandssvenska de ser - då hade nog många finlandssvenska samhällen vid västra gränsen föredragit att bli en del av Sverige istället.
.
--- 3. Ukrainsk grundlag kräver att 75% av hela riksdagen röstar för presidentens avsättande för att denne ska bli avsatt. Omröstningen - som gjordes under det direkta fysiska hotet av beväpnade nynazister - gav 73% för avsättandet av Yanukovich. Att klaga på legitimiteten i Krims separatistiska folkomröstning utan att kommentera avsättandet av den folkvalde (korrupte, kapitalistiska, och vidriga - med folkvalde) presidenten låter väldigt ihåligt.
.
--- 4. Krim är i väldigt stor utsträckning bebott av etniska ryssar, som ser sig själva som ryssar i första hand, och som länge velat vara en del av ryssland. Samtidigt så ser många _ryssar_ Krim som en del av ryssland. Det finns alltså väldigt stora sociala fördelar för Ryssland att få Krim med sig; fler lojala invånare, och en major PR-boost internt för Putin, eftersom ryssarna kommer se honom som att han räddat Krim. Vidare finns flera viktiga industrier i Krim, inklusive vapenfabriker och en större hamn. Dessa är också ett skäl för Ryssland att vilja ha området.
Givetvis är inte rysslands mål att vara någon slags räddare eller befriare - de är intresserade av att skydda sina maktintressen, vilket inkluderar att ha en buffer mot NATO. Ukraina har länge varit en sådan buffer, ett "neutralt" område mellan ryssland och NATO. Nu när NATO tar kontrollen över Ukraina vill Ryssland försöka säkra så mycket mark som möjligt där, samt givetvis tar chansen för att lägga beslag på så mycket ekonomiska intressen som möjligt.
EDIT: Sen ska vi ju inte glömma att ditt bidrag till tråden mest är att antyda att alla som försöker påvisa NATOs och nazijuntans vidrigheter är pro-ryska propagandaapparater. Vilket ties in med det här Rebecca Watsson-citatet. Och således torde en mer relevant fråga vara: Hur mycket betalar SvD/Timbro dig? Ditt minimum work for maximum disinformation är ganska motbjudande.
Analys av anarkistiska grupperingar och strategier i Ukraina osv
http://avtonom.org/en/author_columns/anarchism-context-civil-war
Blir så irriterad på hur få människor som förstår allvaret i denna konflikt. Till och med träffat folk som inte ens hört om vad som händer i Ukraina.
Jag tror personligen att om konflikten inte vänder till det bättre så finns det absolut risk för ett eventuellt tredje världskrig.
p.s. Ett Ryskt spaningsplan sågs utanför Öresund häromdagen. Akta er, nu kommer ryssen.
Citat från Botswana:
Blir så irriterad på hur få människor som förstår allvaret i denna konflikt. Till och med träffat folk som inte ens hört om vad som händer i Ukraina.
Jag tror personligen att om konflikten inte vänder till det bättre så finns det absolut risk för ett eventuellt tredje världskrig.
p.s. Ett Ryskt spaningsplan sågs utanför Öresund häromdagen. Akta er, nu kommer ryssen.
Utveckla
Citat från Kerryburgerking:
Citat från Botswana:
Blir så irriterad på hur få människor som förstår allvaret i denna konflikt. Till och med träffat folk som inte ens hört om vad som händer i Ukraina.
Jag tror personligen att om konflikten inte vänder till det bättre så finns det absolut risk för ett eventuellt tredje världskrig.
p.s. Ett Ryskt spaningsplan sågs utanför Öresund häromdagen. Akta er, nu kommer ryssen.
Utveckla
För att ryssland inte håller de avtal de ingått med usa osv. Samt att alla lägger sig i konflikten. Nato är inblandade och pressar icke-nato länder att gå med hit om att de inte kommer få skydd av de om de inte går med. Alla laddar för en större konflikt.
http://www.kyivpost.com/content/ukraine/100000-yes-ballots-for-referendum-intercepted-2-347222.html
A group of armed Kremlin-backed rebels in possession of a 100,000 ballots already marked with a yes vote for the May 11 referendum in Donetsk Oblast were captured and the ballots seized during the Ukrainian governments anti-terrorist operation near the rebel-occupied city of Sloviansk on May 10.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet