Renovering av Slussen; Bra eller dåligt?
Den första bilden ska bort juuu! :(
Citat från xFlygplan
Ser det inte som någonting värt att lägga pengar på.
Fast hur mycket bryr jag mig? Vill ändå inte vara i sthlm so i don't give a crap om hur det ser ut. Men hade jag brytt mig hade jag lagt sagt bild 1
Fast det handlar ju om att slussen håller på att rasa, och det vore ju inte så kalas.
Så en renovering har jag inget emot, tycker dock dom kan behålla det så likt som möjligt.
känns som att det kommer rasa ihop närsomhelst så det är väl bra att dom rustar upp det antar jag :<
men hallå okej, hela folket. Slussen håller på att rasa, det är inte dåligt att dom planerar att renovera direkt. Jag vill inte dö på det viset. Jättetråkigt. Så tycker vi kan skippa argumenten med att det är en onödig investering och liknande om inte någon vilket jag tvivlar på tycker det vore roligt om den rasade.
Men ja, annars suger det. Vill ha gamla slussen som sagt.
Tillflykten:
Det kanske är rasrisk,vad vet jag. Men jag tycker att vi ska behålla vår historia,inte ändra till någon framtidsresa.
btw,stannar finlandsbåten där omkring,eller är det bara jag som har helt fel bild i huvudet?
Tillflykten: Tänkte väl att jag kände igen det :]
Om dom ska renovera röstar jag för ett högt stängsel vid berget innan slussen om man kommer utifrån stan (från nacka/värmdö tex).
Hela vägen.
Slussen kan se ut hur som helst, vad jag bryr mig om är hur det blir med t-banan, bussar osv osv.
Onödigt att slösa pengar säger vissa.
Slussen kommer ju rasa ihop snart, betongen vittrar sönder. Tror att det är ganska nödvändigt att renovera stället.
Citat från littlekuriboh
Slussen kan se ut hur som helst, vad jag bryr mig om är hur det blir med t-banan, bussar osv osv.
--------------------------------------------------------------------------
första bilden är ju liksom slussen.
Ni är alla konservativa och rädda. Efter en renovering av slussen så kommer det ta en till två månader innan ni glömt bort hur gamla slussen såg ut. Ni kommer fråga er hur ni kunde leva med gamla slussen dessutom.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet