RADEON eller nVIDIA
Vilket föredrar ni?
Jag föredrar Radeon :)
ati<3
det är mycket coolare ;>
Nvidia är det enda jag har koll på, har alltid haft det och kommer nog alltid ha det. Så Nvidia > radeon! :D
Ett ATI Radeon HD4870 för 2000kr är lite bättre än ett Nvidia GTX260 för 4000kr. Gissa vilket jag väljer? För mig är det inte en fråga om att vara bitch för en tillverkare, utan att välja det som just nu är bäst. Nvidia har länge tillverkat skitdyra ineffektiva kort medans ATI har halkat efter. Nyligen kom ATI ikapp och lämnade Nvidia förvånat i vägdammet med sina nya HD48x0-kort. Blir sen Nvidia medvetna om att de faktiskt har fått konkurrens och gör något som överträffar samtidigt som de har lägre priser går man tillbaka igen.
Nvidia är självklart om man har plånbok. Deras 9800GX2-kort är underbara. Har man lite mer pengar köper man två stycken och kör på Quad-SLI-teknik.. ^^
Min röst går till Nvidia även om Radeon är bra.
Satt med ett nVidia-kort i stationära förut. Gillade nVidia. Sedan köpte jag ett ATi-kort och jag har nu sett ljuset. ATi <3
Kör både och.
Citat från musicpanda
I-ingen som gillar radeon här xD
Jodå ;D Jag kör radeon ;D Sitter med ett Radeon x1650pro, funkar skitbra för bf2, så varför ska jag byta, det är ändå det jag spelat de senaste 2 åren ;D Och jag har inga tankar på att sluta heller.
Min andra dator kör på ett Radeon 9000 ;D det är skitdåligt ;D Men datorn är från 2000, inte grafikkortet då men resten :D och DÅ var den en superdator ;>
Citat från Jine
En av nackdelerna med drivrutinerna till ATI tycker jag är att man MÅSTE ha .NET frameworken i Windows för att deras kontrollpanel ska fungera.
Riktigt sämst.
Citat från Jine
En av nackdelerna med drivrutinerna till ATI tycker jag är att man MÅSTE ha .NET frameworken i Windows för att deras kontrollpanel ska fungera.
Riktigt sämst.
Så sant !
jag trodde först de handla om bilar xD
Okej
Volvo eller Saab?
Tidigare har ATI/AMD varit efter, men nu tar faktiskt Radeon HD4870X2 ett GTX280 ganska stort, ATI är ledande just nu alltså.
NVIDIA har de buggigaste drivrutinerna jag någonsin sett, vad ni än gör, KÖP ALDRIG ett nForce-moderkort!
ATI samtidigt har stabila drivrutiner men kräver .NET-Framework, detta är dock inger problem för Vista-Användare.
ATI är dessutom mer prisvärt enligt mig, men det kanske är en smaksak, just nu sitter jag på ett GeForce 8800GTS 512MB med G92.
Det finns många olika SLI eller Crossfire-konfigurationer som är starkare eller svagare beroende på. Det hänger en del på moderkort och operativsystem också har jag märkt..
Äger 2st BFG Nvidia 9800GX2 i Quad-SLI.. De är bra, riktigt bra. Det som gör det så jävla FAIL är att Nvidia vägrar släppa Nforcedrivrutiner för Quad-sli till XP för just de korten.
Datorn jag har klarar vista galant, men jag är ändå mer för XP, så det sved i mina ögon och massa minuspoäng för Nvidia som svikit sina användare bara för att de är i maskopi med Microsoft.. :/
Synd att de inte låter (enligt en del personer) de "bästa" korten få fungera i XP, i alla fall inte i quad-SLI..
FAIL..
Citat
--------------------------------------------------------------------------
Nvidia, The Way It's Meant To Be Played.
--------------------------------------------------------------------------
Citat
--------------------------------------------------------------------------
Nvidia, The Way It's Meant To Be Played.
--------------------------------------------------------------------------
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet