Programmering.
Citat från Ferial
http://pastebin.org/49458
fan vad spännande alltså XD. Någon som förstår utan kommentarer? XD
men ja xD jag hade lite svårt att se vad den gör. ser ut som en drivare till någon märklig leddisplay... hemmabygge?
allt jag kan säga är väl att många statements hade du inte behövt. tex tror jag inte avr'en blir jätteglad av att du initierar en oscillator varje while runda. inte heller att du har några sleeps. ämen jag vet inte :) jag har precis börjat koda avr.
Citat från CharliesName
GML haha! :D men är fan ett underskattat språk, typ lika lätt som PHP å man kan göra tyå nästan vilket spel man vill!
Har jobbat med GM i 5-6 år nu, sen kan jag lite HTML, CSS, PHP å C++. Även vädligt lite C# och Java :P hadet de i skolan.
Just nu jobbar jag faktiskt på ett MMORPG :D "Meldrum's Might Online" ;)
http://mmo.zapto.org
Ska förs göra ett fungerande 2D MMORPG sen när det är klart så ska jag börja fippla med en 3D version.
Screens om ni inte orkar regga:
Citat från lusius
herregud :) lär er koda.
This ^
GM är ungefär lika lite ett programmeringsspråk som VB.
För mig finns det 3st "programmeringsspråk".
* Java (Gör just nu programmering B, men ligger lite före) Lätt, men inte så snabbt
* Phyton (Är inget fan av det, men sure) Lite snabbare än java, ett annat sätt att tänka.
* C, C# eller C++ (Ska lära mig) Snabbast, men också svårast.
edit: Damn, alla dessa olika C versioner!
Sedan kommer ju assembler osv, men det är lite overkill.
Hmm. jag tycker inte vi skall klanka ned på folk som kodar lite lättare språk. trots allt så är det själva lärdomen programmering man är ute efter, inte språket. Men kodar man ett språk som GM(är det ett språk) eller vb så kan ens kunskaper bromsas ganska hårt.
Det finngs många språk ute i världen som är riktigt användbara och Dark9204 nämnde några av de vanligaste (fast du nämnde inte C *blänger på*).
Personligen tycker jag att m68k assembler och C är roligast o koda, användbarast (som jag kodar) skall vi nog säga C är. Problemet jag ser med C++ människor är att de först inte lär sig C. lär man sig inte C först så förstår man oftast inte hur man skall använda snabbheten i C++ och själva objektorienteringen blir ett rent helvete om man inte har lite grundläggande kunskaper i C. folk som frågar mig "varför structar när man har klasser?" har börjat i fel ände.
Men innan ni ger er på C (inte c++) så vill jag varna er lite:
"Fördelen med C, man kan göra allt, Nackdelen med C, man kan göra allt".
Citat från lusius
Citat från Ferial
http://pastebin.org/49458
fan vad spännande alltså XD. Någon som förstår utan kommentarer? XD
men ja xD jag hade lite svårt att se vad den gör. ser ut som en drivare till någon märklig leddisplay... hemmabygge?
allt jag kan säga är väl att många statements hade du inte behövt. tex tror jag inte avr'en blir jätteglad av att du initierar en oscillator varje while runda. inte heller att du har några sleeps. ämen jag vet inte :) jag har precis börjat koda avr.
^^ den gör inte särskilt mycket:P
aao det är ett hemmabygga:P ATmega32, knapp med pullupmotstånd och en sjusegmentsdisplay. just den koden gör så att den räknar upp ett steg och displayar siffran (n) som då ökar varje gång man kör loopen.. kan kommentera den och förklara vad allt gör så kanske du kan se nåt sätt att optimera på? :)
http://pastebin.org/49780
pastebin gillar inte min formatering XD
Citat från Dark9204
* C, C# eller C++ (Ska lära mig) Snabbast, men också svårast.
Sedan kommer ju assembler osv, men det är lite overkill.[/i]
well. C och C++ är ju iofs relativt lika XD men det är en jävla skillad på C++ och C# . så detta känns lite väl generaliserat ^^
För övrigt så är ASM för jävla bra att kunna XD Inget jag skulle vilja sitta och faktikst koda i. men det är bra att kunna vid reverse engineering och shiz .
Ferial,
assembler är egentligen inte jättesvårt om man kodat C ett tag :) fast jag kan inte rekomendera att göra det direkt. Vill du lära dig koda mot en bra arkitektur så testa Amigan! (motorola 68000). den har en väldigt intuitiv assembler och det var det jag började med :)
ang din atmega!
Good work! haha jag var inte så långt ifrån gissningen vad det var :D Jag tror ditt problem med pastebin är att du använder en editor med för stort tabavstånd. testa och minska det. annars tycker jag du kodar förvånansvärt snyggt rent visuellt ^^ keep up the good work.
Dags att bumpa en 3 månader gammal tråd kan jag tycka :P Här var ju trots allt rätt intressanta diskussioner ett tag.
Någon som kodar VHDL?
C# har jag hållit på med i 2 år
också så klart html och css.
Har gjort två större 2-D spel i C# och håller på med ett tredje nu
Skulle vart najs att lära sig programmera
Finns det någon bra sida eller nått där man kan lära sig? Spelar ingen roll vilket programmerings språk det är
Citat från Ped0bear
Skulle vart najs att lära sig programmera
Finns det någon bra sida eller nått där man kan lära sig? Spelar ingen roll vilket programmerings språk det är
Troligen kommer du testa många språk, viktiga är att du förstår att först lär man sig programmera, sen lär man sig ett språk.
Men börja med typ.... C?
lusius: Okej! :) Vet du någon rba sida där man kan lära sig det också?
Ped0bear: Börja här:
http://www.cprogramming.com/tutorial/c/lesson1.html
Verkar vara en bra sida.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet