Plastikoperationer
Att vara plastikkirurg måste vara lönsamt i framtiden, apropå alla som ska ha nya örsnibbar efter sina jävla töjningar.
Det är ganska fult imo, men det är ens egna val.
Vet inte om detta redan har sagts, orkade inte läsa alla inlägg. Men det finns estetisk plastikkirurgi och rekonstruktiv plastikkirurgi. Estetisk är då t.ex. Michael Jackson.. som alla vet vem han är, hoppas jag. XD
Rekonstruktiv är plastikkirurgi vid olycksfall. T.ex. brännskador, attackerad av djur och så vidare..
Tycker båda är okej! Visst, vissa gör alldeles för mycket.. men det är deras val. Därmed betalar de bara mer och mer. Därifrån får man in pengar till annat viktigt i sjukhuset or what ever. Pga såna ''som gör för mycket'' eller de som gör det bara en gång, så kan man faktiskt hjälpa många fler som faktiskt behöver hjälp.
Jag vill operera bort navel och bröstvårtor men har inte råd. Livet känns inte värt att leva :(
Hade gärna fått käkimplantat (chin wing) samt gjort näsan mer slät och nedåtslopad, snarare än lite kurvad uppåt som den är nu. Min panna är också för platt och hade sett bättre ut lite slopad. Men det får vara. Jag har ett överbett som är relativt påtagligt när man ser mig från sidan, så om något så hade jag gärna korrigerat det genom dentala procedurer.
kan man operera kuken större?
frågar åt en låtsaskompis
Citat från snedsteg:
kan man operera kuken större?
frågar åt en låtsaskompis
Ja det kan man
Citat från Petitefleur:
Citat från snedsteg:
kan man operera kuken större?
frågar åt en låtsaskompis
Ja det kan man
ping fukuyo
Tycker allt är fine, och behövs den bör den bekostas av landstinget. Kommer själv genomgå flera bekostade och tacka fan för det.
är upp till var och en, idgaf
kommer dock aldrig fatta hur folk kan lägga ner pengar, energi och tid på något så jävla trivialt som sina egna utseenden.
Citat från hundpappan:
Tycker allt är fine, och behövs den bör den bekostas av landstinget. Kommer själv genomgå flera bekostade och tacka fan för det.
Jag håller halft med, det jag själv vill göra borde inte bekostas av landstinget även om jag känner att jag behöver det. :)
Könsbekräftande kirurgiska ingrepp borde enligt mig bekostas av landstinget det tycker jag är helt nödvändigt samma sak med folk som har missbildningar. Jag tycker dock folk med andra problem med sitt utseende inte ska få det även om dom tycker att dom egentligen behöver det.
Det är väll där jag drar gränsen
Nu är mitt just transrelaterat men jag tänker mig väl saker i allmänhet som blir nedsättande eller ett hinder för personen i vardagen.
Jag tror starkt på s.k. Lookism i samhället, så jag ser plastikkirurgiska ingrepp som något av intresse för att maximera livskvalitet. Såvida man inte föds med utomordentligt god benmassa och proportionerlig ansiktsharmoni. Jag hade mycket hellre haft ett 8+/10 Chadplyte, än mitt nuvarande formlösa babyface. FFS jag är snart 30 barre men ser ut som 15. Chad såg ut som robust male model vid 14. Tyvärr ser jag en stor korrelation till förhöjd livskvalitet beroende på hur vackert ens ansikte anses vara, all other things equal. Så nog hade jag gärna förbättrat mitt ansikte om jag kunde punga ut stålar till det. Med ett bättre face kan man ofta få en mer attraktiv partner. Låter skönt att ha romantiskt och passionerat sex med någon där genuin fysisk attraktion är underlaget.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet