Olle Ljungström

placebo Tjej, 30 år

2 022 forumsinlägg

Skrivet:
26 maj 2009 kl. 22:02
placebo Tjej, 30 år

Herre min skapare. Ingen tråd om Olle Ljungström.



Olle Ljungström, född 12 augusti 1961, är en svensk musiker. Ljungström är uppvuxen på Lidingö och i Vaxholm men är numera bosatt i Gräfsnäs utanför Alingsås. Han var tidigare sångare i Reeperbahn men är numera soloartist.

Han medverkade på Wilmer X skiva Hallå världen med låten Jag är bara lycklig när jag dricker och på Webstrarnas låt Vänner för livet, vars text är full av referenser till Reeperbahn-titlar.

Ljungström medverkar även i filmen G som sångare i det fiktiva bandet Nürnberg 47. Han har även blivit nominerad till en Grammis för årets textförfattare.

2008 släpptes skivan "Andra sjunger Olle Ljungström", en hyllningsskiva till Olle. De som medverkar på skivan är Jocke Berg, Love Olzon, Thomas di Leva, Sara Isaksson, Alf, Lisa Miskovsky, Eric Gadd, Ane Brun och Emil Jensen, Andreas Mattsson, Uno Svenningsson, Tomas Andersson Wij och Bo Sundström.

4 mars 2009 utkom första nya skivan på 7 år. Skivan heter just "Sju". I ett samarbete med producenten Torsten Larsson har 14 nya låtar spelats in. En av låtarna, "Hjältar", är en duett tillsammans med Anna Järvinen. Alla låtar har utgått från akustiska gitarrer spelade av Olle och Torsten varpå allehanda musiker/grannar har gästspelat genom inspelningsprocessen.

2009 visades "En film om Olle Ljungström" på SVT och biografer. Vännen och regissören Jakob Frössén har under tre år följt Olle. Olle själv sammanfattar sitt liv med dessa ord: "Att få allt man åtrår men inte kunna njuta av det".

explosioner Kille, 30 år

352 forumsinlägg

Skrivet:
27 maj 2009 kl. 20:30
explosioner Kille, 30 år

åh, hjältar är så fin!
men olle är sjukt bra!

placebo Tjej, 30 år

2 022 forumsinlägg

Skrivet:
29 maj 2009 kl. 20:07
placebo Tjej, 30 år

Citat från Pocky


Han är bra!!

Gud, uppfinn nåt nytt

som gör det lätt att hålla ut


För dom som väntar <3

localshit Tjej, 30 år

193 forumsinlägg

Skrivet:
2 juli 2009 kl. 22:46
localshit Tjej, 30 år

åh han är så otroligt fin, älskar hans röst

Karin Tjej, 32 år

13 597 forumsinlägg

Skrivet:
1 augusti 2009 kl. 18:17
Karin Tjej, 32 år

hans självbetitlade är mycket bra. växte upp med den.

coolochsnygg Kille, 33 år

73 forumsinlägg

Skrivet:
2 augusti 2009 kl. 21:53
coolochsnygg Kille, 33 år

Har lyssnat sjukt mycket på honom senaste 10 åren.
Riktigt awsome.
Nyaste var väl sådär dock.

rymden Tjej, 31 år

26 forumsinlägg

Skrivet:
13 september 2009 kl. 16:50
rymden Tjej, 31 år

BÄST.

BATWINGS Kille, 34 år

135 forumsinlägg

Skrivet:
21 oktober 2009 kl. 19:15
BATWINGS Kille, 34 år

Han är min hjälte ungefär


Du måste vara inloggad för att skriva i forumet