Okej att partnern pratar om sina ex?
Det ska ju vara okej att prata om sånt när man är i ett förhållande. Personligen tycker jag att det är typ lite jobbigt, inte pga att den man är tillsammans med har ex, utan att jag själv börjar jämföra, och då blir man bara ledsen. Men det klart det ska vara något som är okej att prata om, man är ju med varann av en anledning.
Citat från Viruset
Citat från MGJ
Who gives a shit?! As long as he doesn't fuck her. Väx upp småbarn. Sluta gå i taket så fort eran snubbe nämner en annan kärring. Det finns alltid en tjej som han tycker är snyggare än dig, och han kommer alltid att fantisera om andra. Oavsett om han erkänner det eller ej. Det är bara att inse det.
Fast det stämmer inte alls.
Sluta generalisera bara för att din flickvän kanske ser ut som en hagga vilket leder till att _DU_ måste fantisera om andra.
"Oavsett om han erkänner det eller ej"
Beror på vilket sätt och hur mycket man pratar om det. Känner att jag pratar alldeles för mkt om mitt ex, men det är ju bara för han funnits så länge i mitt liv och vi gjort massa tillsammans. Försöker inte nämna honom för mkt och sånt för det känns ju lite ..
Fast nu har jag ju aldrig haft fler än ett förhållande så aldrig pratat om ex med en partner riktigt. Min kille valde att inte prata så mkt om sina ex, jag fick fråga ut honom massa, haha, men som sagt beror på hur man pratar om exet.
det gör han hela tiden, jämför, pratar om dom. fan vet allt
ber honom att hålla käft o går därifrån :)
Självklart, det är en del av hans förflutna och delar som varit med och format mannen jag älskar.
Men om han pratar om ett specifikt, nyligt ex jättemycket så kanske jag skulle börja känna mig lite obekväm. Men jag tvekar starkt att jag skulle bry mig.
oh HELL NO. Det skulle med all säkerhet betyda att det är något lurt på gång, att han saknar henne, att han vill börja umgås med henne igen, att han gillar henne bättre än mig, att han vill ha henne, älskar henne & vill bli fader till hennes barn.
På riktigt, allt det där skulle börja cirkulera i mitt hjärnkontor.
Svartsjuka </3
Skulle vara oroligare ifall partnern skulle vägra att prata om sitt ex, försöka dölja saker i sitt förflutna.
Någon som jämt och ständigt skulle tala om sina ex skulle endast få mig att tänka på när denne skulle tala om mig på samma vis till någon annan.
inte jätteofta
men det är hans förflutna, en del av hans liv liksom
och är det bara vardagliga saker så är det naturligt
men pratar han väldigt mycket om hur bra hon var som flickvän o så då ska du nog fundera
jag pratar med mina killar om mina ex, för mina ex är mina vänner.. tycker inte det är något fel i det så, beror på vad man säger
Finns ingen anledning till varför han skulle prata om dom så nej, jag tycker inte det är okej.
Tycker inte att det är okej, vill inte höra vad dom har gjort.
Blir bara otroligt irriterad och förbannad.
bara för att man är ex betyder det inte att de är blivande älskare bakom ens rygg. om man vart tillsammans länge så kan ett ex bli en mycket bra vän. Så att sålänge det verkligen bara är vänskapligt kontakt och prat om exet så är det ko-lugnt. men om det är något som verkar skumt så är det inte ok. m
Beror väl på sammanhanget. Klart det kan kännas jobbigt om det är i ett "åh jag saknar henne/honom"-syfte, men har man en bra och mogen relation måste man kunna nämna previous relationer utan att någon flippar, herregud. Tycker snarare det känns eh, hälsosamt, om man kan tala om sina ex i god dager på ett vardagligt vis, för det är trots allt människor man känt starkt för och som haft en stor plats i ens liv at some point.
Beror väl helt på vad som sägs och hur det läggs fram. Men självklart.
MGJ: Sluta skäm ut dig.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet