Noise
Har absolut ingenting med noise att göra i varje fall, så du är helt fel ute när du skriver om det här.
var i allfall tvungen att kolla
tycker om för övrigt om musiken du tog upp i första inlägget
om du assioserade "det här är ju helt underbart" med filmen jag lag upp, så var det inte så jag menade
August 13th + 14th 2010
"Eyes Behind the Wall" HNW FEST at Super Happy Fun Land.
Featuring: Vomir, The Rita, An Innocent Young Throat-Cutter, See Six, Infirmary, Indch Libertine, Rack, Hatchet for the Honeymoon, Human Cobras, and more TBA.
Last Rape, Skönhet, Werewolf Jerusaelm och Forced Orgasm skulle väl med spela antar jag. 2 dagar. Det hade varit riktigt mäktigt att åka till. Djävla USA.
Clo Goelach - Their Blood på kassett ute nu på 100% Unsocial Records!
Idag fick jag Concrete Threat - Black Omen kassetten! Pärla!
Ockupationsfestivalen var bra. Ett band spelade där och dom hade en trummis, en basist, en sångare som bara vrålade, och en kille i gasmask som gned en mikrofon mot en bandare som brusade.
Citat från 1984
Ockupationsfestivalen var bra. Ett band spelade där och dom hade en trummis, en basist, en sångare som bara vrålade, och en kille i gasmask som gned en mikrofon mot en bandare som brusade.
Jo, G.A.Z.A. är det du snackar om. Vet vilka killar det är. Men har absolut ingenting med denna tråden att göra.
Till alla: Har ni inte någon koll riktigt, skriv gärna helst inte i tråden alls då. Det har varit minst fem stycken som har snackat om något helt annat, det börjar bli lite uttjatat.
Citat från Stvrmzeit
Jo, G.A.Z.A. är det du snackar om. Vet vilka killar det är. Men har absolut ingenting med denna tråden att göra.
Det kan du ha rätt i, jag vet inte riktigt var jag ska placera noise isåfall.
De lät högljudda och de hade ingen större kontroll över själva musiken så jag antog att det här måste vara noise.
Har beställt dessa noise-kassetter nyligen:
Skönhet - The Girl Who Stole The Eiffel Tower
Sewer Election - Raset
Från Utmarken. Så nu väntar man på det! Spännande, spännande!
Citat från anakron
är det ett nytt släpp med sewer election, har inte sett det tidigare?
vill köpa utmarken-compilation och lite annat gött men är: p a n k
har tänkt sätta mig in i dead letters spell out dead words på riktigt nu, ett av världens finaste bandnamn. inte riktigt noise alltid, kanske, men. ja.
Nytt och nytt.. Den kassetten med Sewer Election släpptes denna sommaren i varje fall. Men är inte den nyaste dock. Jag beställde även kassetten med Ättestupa. Inte noise, därför jag inte skrev med den. Men Dan från Sewer Election är ju med där!
Mhmm, på Utmarken comp 10" är ju Ättestupa med också!
Du alltså frivilligt lyssnar på och betalar för oljud.
Way to go!
Citat från MisguidedGhosts
Du alltså frivilligt lyssnar på och betalar för oljud.
Way to go!
Det finns bra oljud och kass musik, tycker inte det låter som ett svårt val.
har för mig att det ska spela ett jäkligt schysst noiseband i malmö på söndag, eller så va de förra söndagen... hmmm.... hade varit värt att se iallafal...
kan ju också nämna att rytmicknoise är för töntar och att det ska va ren noise i whitehouse stil
Citat från achmed_pelle
kan ju också nämna att rytmicknoise är för töntar och att det ska va ren noise i whitehouse stil
Sedan kan man nämna att Whitehouse var det sämsta exemplet om man ska snacka "ren noise".
Whitehouse spelar power electronics. Dock går det perfekt att snacka sådant här, men det var bara dumt sagt.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet