Musik på lektionerna?
Vad tycker ni om när man försöker jobba på lektionerna och någon sitter och lyssnar på hög musik? Eller när man sitter i en grupp och inte kan jobba pga att någon/några sitter och lyssnar på musik, eller om någon höjer när man vill att den/de ska stänga av musiken?
Diskutera, brukar detta förekomma i din klass, har du fått ett försämrat betyg pga detta? :)
Klaga gärna på tråden eller era lagkamrater om ni vill!
Jag hittade ingen annan tråd om ämnet, och ja, jag har letat.
Alltid musik.
Behövs ju mer än en tråd, ohja
Denna tråd är precis flyttad hit ifrån Öppet forum-forumet. MVH ward
musik<3
haha mina lektioner består av musik :D antigen skapa, skriva eller lyssna på de :D
Jag blir irriterad när folk är så respektlösa. Älskar musik, men när jag ska sitta och jobba i ett klassrum vill jag inte höra andras musik... Detta gäller även spårvagn och buss. Sen så har jag musik över fem timmar i veckan, men det är en annan sak.
Jag har musik på(hörlurar).. Men jag har det så lågt att ingen störs. Ingen har åtminstone, sagt något, och då antar jag att det inte är något problem ^^
Stör man någon annat med sin musik, så är det respektlöst. Annars är det fritt fram.
musik är ju ett måste på tråkiga lektioner ;)
sålänge ingen stör sej för mkt^^
Nej, för att jag kan inte koncentrera mig annars.
Det är så jävla jobbigt när någon sätter på skitmusik när man själv försöker jobba. Visst, jag brukar också lyssna på musik på lektionerna, men då lyssnar jag på min iPod och stör ingen annan. Vill man lyssna på musik så kan man för fan sätta i hörlurar.
Citat från annaa
Det är så jävla jobbigt när någon sätter på skitmusik när man själv försöker jobba. Visst, jag brukar också lyssna på musik på lektionerna, men då lyssnar jag på min iPod och stör ingen annan. Vill man lyssna på musik så kan man för fan sätta i hörlurar.
Om man lyssnar på musik på lektionerna utan hörlurar så bör läraren säga till.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet