Medlemmar till dansgrupp sökes !
Vi söker folk som gillar/är nyfikna på att dansa till japansk/koreansk musik! Känner du dig träffad, så joina J+K Pulse!
J+K Pulse? J+K pulse är en helt ny dansgrupp med inriktning på asiatisk musik; pop, rock, you name it. Kan man dansa till det, då jädrar ska det dansas till det!!
Vi består för närvarande av tre medlemmar, och söker fler.
J+K Pulse står för Japanese+Korean Pulse.
Vad gör vi? Tanken är att J+K pulse ska vara en dansorganisation som träffas regelbundet och dansar till asiatisk musik för att vi gillar det! Vi kommer inte bara att dansa, utan även att umgås och helt enkelt ha skitkul runt varandra. Man kan helt enkelt säga att vi dansar och gör saker vi tycker är kul, må det vara att se anime, käka pizza och se film, eller baka en tårta.
Du behöver absolut inte känna dig bra på att dansa för att gå med, vi dansar för att det är kul och inte för att tävla!
Vart tränar vi? I nuläget är det inte bestämt exakt vart vi ska träna, eller hur ofta, men för att vara med måste du kunna ta dig till västeråstrakten för att kunna deltaga på träningarna. Förmodligen kommer vi att ha träning på olika platser från gång till gång.
Om du är intresserad, adda krokodiltjejen@hotmail.com, mejla xCizzz eller svara på tråden, hoppas att du vill joina oss.
Välkommen till J+K pulse! :D
HÄR ÄR JAG
Jag kan dansa tango som en äkta spanska!
äntligen!
Sounds fucking awesome!
Vad är det för dansstil man använder till sådan musik?
Yo, skaparen till gruppen här!
Desperia: Något sådant (till exempel, för att få lite koll iallafall): http://www.youtube.com/watch?v=ovztfpWPo5M&NR=1&feature=fvwp
oj fiint
är lätt på
oj ja kan dansa lide ^^ xD <333333333333333333333333333333333333333333333
Citat från K0de
oj fiint
är lätt på
HAHAHHAHAH brorsan,du är så töntig<3333333333333
Jag är både drottning och president av vals. Count me in.
Citat från StarMonostro
Yo, skaparen till gruppen här!
Desperia: Något sådant (till exempel, för att få lite koll iallafall): http://www.youtube.com/watch?v=ovztfpWPo5M&NR=1&feature=fvwp
Det är ju vanlig "hip-hop"-dans fast till asiatisk musik?
Trodde det skulle vara nåt i stil med:
:(
Folk som vill joina bör adda msn-adressen som står i första inlägget, det är mycket lättare att diskutera med folk via msn. Så adda på, ni som är pepp!
PornNBeans: Det var bara ett exempel, vi dansar till vad som helst, så länge som det är koreanskt/japanskt (om det inte är überfult eller dåligt)! Jag t. ex är väldigt sugen på att dansa till jrock, så det är bara att komma med förslag, and we'll make do~:3
Citat från PORKnBEANS
Citat från StarMonostro
Yo, skaparen till gruppen här!
Desperia: Något sådant (till exempel, för att få lite koll iallafall): http://www.youtube.com/watch?v=ovztfpWPo5M&NR=1&feature=fvwp
Det är ju vanlig "hip-hop"-dans fast till asiatisk musik?
Trodde det skulle vara nåt i stil med:
:(
Vi lär oss och kör danser till allt. Så länge det är asiatiskt.
Om du är med och vill jättegärna lära dig dansen och dansa den så är det ett förslag ^^
Finns ju en dansgrupp redan som kör sånt:
Project Chu~ (stora är dom också!!)
(bara en av alla deras videos)
http://www.youtube.com/watch?v=DTHSc6eayEI
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet