Markfestivalen

Zac Kille, 35 år

9 478 forumsinlägg

Skrivet:
29 mars 2012 kl. 21:33
Zac Kille, 35 år

Markfestivalen:

I år är vi stolta att presentera Nordman och Lillasyster som huvudartister!

Plats: Sahara Grusplan, Kinna.
Datum: 30 Juni, en dagsfestival.
Tid: Insläpp 11.00. Första bandet går ut 12.00 och sista bandet går ut runt 22.00-22.30.

Biljetter går att köpa antingen via internet på vår hemsida www.markfestivalen.se men finns även på Hemmakväll i Skene, Klippet i Skene, Shell i Skene samt Jeansson i Kinna. Vissa band kommer också hjälpa till att sälja biljetter.

Biljettpriser
Vanlig 395:-
Detta avser inträde till festivalen från klockan 11.00 fram till stägning 01.00

Ungdom 200:- (15-20 år gammal)
Detta avser inträde till festivalen från klockan 11.00 fram till stägning 01.00

VIP 325:-
Detta avser inträde till festivalen från klockan 11.00 fram till stägning 01.00
Inträde till hyrd efterfest
VIP Biljetter är endast till för de som är inbjudna till VIP gruppen på Facebook.

Gruppbiljett
1595:-
Detta avser 5st inträde till festivalen från klockan 11.00 fram till stägning 01.00
Finns bara möjligt mellan 1a april - 31 maj


Klara artister:

Lillasyster
Nordman
Kid Galahad

Le days
Firstborn
BRAINCOATS
Banned From Arena
Stone Carpet
Clone Radio
Hjalmars Vänner

För mer information se hemsida:
www.MarkFestivalen.se
eller Facebook:
http://www.facebook.com/MarkFestivalen

Tack till våra sponsorer som hjälpt oss göra detta event möjligt!

Minaffarstv.se
Shell i Skene
Ljud och Bildskolan Borås
Toldwood.se
Klippet
Hemmakväll i Skene
Jeansson
Markskommun
Ludvig Svensson


Allt är i princip work in progress och vi tar emot all möjlig kritik. Man lär sig av allt! Vårt första år vi gör festivalen och första gången någon av oss gör något så här stort överhuvud taget. Så lite fel här och där kan förekomma, men det lär man sig utav!


Bakgrunden till varför Markfestivalen är här:

Markfestivalen är ett nytt musikarrangemang skapat Drain Near Amusement Park. Ett nytt företag som jag och min bror startat med ett fåtal ungdomar i Marks Kommun som har tröttnat på att kommunen har blivit så grå och tråkig. Det finns inte mycket för oss ungdomar att göra nu för tiden och vi vill sprida lite mer glädje och färg i kommunen. Alla älskar musik, så varför inte liva upp kommunen med musik?

Det finns många musiktalanger i vår kommun och tidigt i våra skolor kan man gå musikinriktningar. Men efter gymnasiet tar det stopp. Folk får klara sig på egen hand, starta band, hyra replokaler. Finns ingen direkt hjälp att få. Det finns lite, men då får man lägga ner mycket jobb själv.

Vi vill hjälpa dessa band, och band i områden nära Marks Kommun att få fart i deras kreativitet. Till framtiden vill vi inte bara hålla i event eller spelningar, utan hjälpa band med allt möjligt. Utrustning, replokal, inspelning, kontakter mm. Utan krångel!

Grundidén med festivalen är att få fram den lokala musiktalangen vi har i Västra Götaland. Mest inriktat på Marks kommun, Borås, Göteborg och allt i närheten av dessa områden.
Vi har därför en uppställning av 2-3 internationellt kända band som drar mycket folk. Resterande band är lokala band som vill ha chansen att spela för lite större publik och vissa upp sig. Att få dela scen med Nordman, Lillasyster och Kid Galahad är inget som brukar höra till vanligheterna för ett band som startade för något år sedan!

Vi är två personer som kämpat med det här sen sommaren 2011. MIn bror, Sebastian Åkerman, är huvudansvarig och sköter det mesta pappersarbete, ekonomi samt kontakt med företag för sponsorer, bidrag, marknadsföring. Jag, Zackarias Åkerman, har hand om det roliga;)! inhyrning av band, ljud, ljus, scen, marknadsföring mm.

Vi har även några vänner som hjälper oss när de kan. Linus Claesson, Philip Rogersson är de som hjälpt till mest. Sen har vi även ett stort gäng som hjälpt till och kommer hjälpa till på festivaldagen.

Vi har slitit och kämpat som djur de senaste tre månaderna. Då vi har jobb eller skola på sidan av är det vår fritid som slukats upp. Nu har vi äntligen kommit till stadiet där vi har börjat marknadsföra, sälja biljetter och kan se responsen för allt arbete vi gjort.

Spännande tider för Drain Near Amusement Park. Spännande tider för Marks Kommun!

EmmiC Tjej, 32 år

3 161 forumsinlägg

Skrivet:
29 mars 2012 kl. 22:22
EmmiC Tjej, 32 år

Kom, kom alla små barn! :)

Zac Kille, 35 år

9 478 forumsinlägg

Skrivet:
11 april 2012 kl. 11:03
Zac Kille, 35 år

Uppdatering: Vi kommer mellan Nordman och Lillasyster ha en speciell mellanakt. Amy Amazon kommer och gästa or och visar Mark vad Burlesque går ut på!

Zac Kille, 35 år

9 478 forumsinlägg

Skrivet:
8 maj 2012 kl. 02:02
Zac Kille, 35 år

Ungdomsrabatt på biljetter! Är du 20 år eller yngre kostar biljetterna endast 200kr! De finns att köpa på Hemmakväll eller Shell i Skene samt Jeansson i Kinna.


Du måste vara inloggad för att skriva i forumet