Malmö stads systemkollaps

Till botten     Sista sidan
Nästa
Niko Kille, 35 år

16 637 forumsinlägg

Skrivet:
28 juni 2016 kl. 13:32
Niko Kille, 35 år

Det fanns ingen tråd som specifikt belyser problemet som uppstått i Malmö.
En stad med den kraftigaste populationstillväxten i Sverige, som samtidigt har ett växande problem med okvalificerad och outbildad arbetskraft.

Malmö kommun saknar i enorm omfattning kvalificerad och korrekt legitimerad personal inom samhällsviktiga infrastrukturer som skolor, sjukvård och ordningsmakt. Skolorna tvingas anställa lärare som ej har bekräftad lärarlicens för att möta de enorma mängder skolbarn som bor i Malmö.

Svenskar (framför allt inrikesfödda) med lärarlicenser tenderar att jobba en kortare period i Malmö innan de tillslut får nog av de överbelastade arbetsförhållandena och flyttar (vilket tenderar att vara den största anledningen bakom uppsägningar, brist på disciplin i skolklasser, elever tillåts bete sig illa utan påföljder, finns lite till ingen positiv återgivning), detta har skapat en enorm klyfta i betygsprotokollet när man ser över det allmänt betygsgenomsnittet i övriga Sverige. Alltfler i Malmö klarar inte grundskolan och har total avsaknad av betyg som blir ett ökande krav i samhället.

Samma visa inom sjukvården och ordningsmakten där poliser, brandmän och ambulanspersonal konstant tvingas bemöta två tyngande verkligheter när de åker på jobb i vissa områden av Malmö. För det första måste all personal inom vård och ordningsmakt lära sig hantera press under stressade förhållanden med svårt skadade och/eller döda i olyckor, ta rätt beslut och samtidigt koppla ifrån känsloövertag. Det andra som blivit en del av deras utbildning är att hantera allt detta samtidigt som de utsätts för misshandel och förtryck av boende i områden, stenkastning och våld med tillhyggen har blivit vardag.

Kommunala socialförvaltningar tappar också personal som blir överbelastade med arbetsförhållanden där alltmer skall utfärdas med allt mindre personal och tillgångar. Malmö har inte längre den ekonomi eller den lokala efterfrågan på personal, vilket skapar en typ av motsägelse där en ekonomi är påfrestad men måste anställa dyrare inhyrd personal från bemanningsföretag som sett sin chans eftersom personalen ej finns.

http://www.sydsvenskan.se/2016-03-28/rekordmanga-lamnar-sina-jobb-i-malmo-stad

http://www.sydsvenskan.se/2002-09-27/skanska-skolor-hyr-in-larare
(Länk som beskriver hur inhyrda lärare redan 2002 var ett sätt att motivera lärare)

Ytterligare på detta är Malmö Sveriges fattigaste stad sett till medelinkomst och staden. Asylinvandringen har fördubblats i Malmö senaste året och aldrig i svensk historia har så många bidragsberoende koncentrerats i ett så litet område. Malmö kommun har inte nog med skatteintäkter att täcka utgifter, så Sveriges tredje största stad har tvingats att söka skatteutjämning från stagen för att hålla sina utgifter och verksamheter flytande.

Polisen har utfärdat "no go-zoner" i två stadsdelar av Malmö där de ej fullt ut kan upprättahålla lag och ordning. Enligt statistik från 2011 var närmre 86% samt respektive 50% av dessa utrikesfödda, ej med inrikesfödda barn inräknade. Åren har gått och både dessa områden samt andra har vuxit explosionsartat. Kriminellas inflyttande har spritt sig och ett stort problem har varit deras inflytande på bostadsmarknaden där kriminella påstått genom våld och tvång kommer åt majoriteten av förstahandskontrakt i dessa bostadsområden. Genom dessa kontrakt kan gängen hyra in asylsökande flyktingar, som betalas av Migrationsverket och den ekonomiska ersättningen uppgår uppåt 9000kr i månaden per inneboende. En stor lägenhet bedöms kunna ha två inneboendes per sovrum.

http://www.svd.se/55-no-go-zoner-i-sverige

http://www.sydsvenskan.se/2016-06-27/allt-fler-malmobor-for-fattiga-for-ett-eget-hem

http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=103&artikel=6340607

[/link]http://www.migrationsverket.se/Andra-aktorer/Fastighetsagare-och-uthyrare.html

[link]http://avpixlat.info/2016/01/08/socialbidrag-till-asylinvandrares-bostader-gar-ned-i-fickan-pa-kriminella-gang/

(Notera att länken tas med som utfyllnad på länken till SR)

https://sv.m.wikipedia.org/wiki/Rosengård

https://sv.m.wikipedia.org/wiki/Biskopsgården

Malmö är ett exempel på hur kontrollen av den svenska staten lossnat nästintill totalt, ett problem som aldrig tidigare setts och heller aldrig bemötts i landet.

Hur möter man det överhängande problemet med segregation som uppstått i Malmö där den bärande infrastrukturen gett vika och ej kan repareras? Betygen ligger på rekordlåga nivåer, vilket bäddar för ytterligare problem med arbetslöshet och lågutbildade.
Polisen har tappat kontroll och kan inte längre bekämpa brott som till stor del tagit underliggande kontroll av Sveriges näst största hamnstad.

Inget problem har officiellt bekräftats från regeringen, som fortfarande fortsätter sin politik som får människor att flockas till Malmö. Vad kommer hända när Sveriges tredje största stad tillslut kollapsar? Kommer Malmö någonsin kunna räddas ur sin ekonomiska situation?

Tråden är menad i informativt syfte, samtidigt som en debatt är viktig att få till. Det är trots allt vår generation som måste producera fler politiker som har en verklighetsförankring och förstående hur omfattande problem det svenska samhället ställs inför.
Politiker som vågar ställa sig emot den alltmer centraliserade makten i EU som påverkar våra länder bortom deras egna förståelse.


Håll god ton, bidra och påpeka om det är något ni anser fattas. Tack!

Orks 36 år

10 112 forumsinlägg

Skrivet:
28 juni 2016 kl. 16:13
Orks 36 år

Jepp. Det är det som händer när man anammar självdestruktiv vänsterpolitik. Det är ren kannibalism, i praktiken.

BEOWULF Kille, 37 år

9 889 forumsinlägg

Skrivet:
28 juni 2016 kl. 16:56
BEOWULF Kille, 37 år

Saker kommer tragiskt nog bli mycket värre innan de blir bättre.

Daddy_Kaczynski 30 år

7 944 forumsinlägg

Skrivet:
28 juni 2016 kl. 17:34

Som man bäddar får man ligga. Detta var inget oförutsägbart direkt.

Seoul Kille, 32 år

1 917 forumsinlägg

Skrivet:
28 juni 2016 kl. 17:38
Seoul Kille, 32 år

Vänta bara!!! Så fort PK-Maffian ser den här tråden ligger ni riktigt illa till!

Orks 36 år

10 112 forumsinlägg

Skrivet:
28 juni 2016 kl. 17:48
Orks 36 år

Citat från Seoul:


Vänta bara!!! Så fort PK-Maffian ser den här tråden ligger ni riktigt illa till!

Nej. De vill helst inte ta i frågan, eftersom de i grunden inte har något emot att vräka det svenska folket för att tillgodose invandrare. Lite jobbigt när man ser konsekvenserna av den politiken då.

Vill man vara konspiratorisk kan man föreslå att det här med öppna gränserna är bankernas påhitt, som ett sorts lopp till botten. Dock man ju se att samma retorik förekommer överallt i dagens samhälle. Du kan inte öppna en Metro utan att mötas av detta vänsterregressiva i "krönikan".

BUBBL3 Kille, 33 år

5 621 forumsinlägg

Skrivet:
28 juni 2016 kl. 17:53
BUBBL3 Kille, 33 år

Citat från Seoul:


Vänta bara!!! Så fort PK-Maffian ser den här tråden ligger ni riktigt illa till!

PK-Maffian har pratat ihop sig och beslutat att vi inte orkar med trötta gnällspikar längre. Enjoy.

Orks 36 år

10 112 forumsinlägg

Skrivet:
28 juni 2016 kl. 17:56
Orks 36 år

Citat från JohnLemon:


Citat från Seoul:

Vänta bara!!! Så fort PK-Maffian ser den här tråden ligger ni riktigt illa till!

PK-Maffian har pratat ihop sig och beslutat att vi inte orkar med trötta gnällspikar längre. Enjoy.


Så jävla jobbigt när verkligheten kommer i vägen för ideologi. Inget skoj alls.

ANDRS Kille, 29 år

408 forumsinlägg

Skrivet:
28 juni 2016 kl. 17:57
ANDRS Kille, 29 år

Att belysa verklighetens problem är att vara en trött gnällspik. Allt e frid o fröjd. OK.

u_suck_tbh 33 år

28 184 forumsinlägg

Skrivet:
28 juni 2016 kl. 17:58
u_suck_tbh 33 år

Alltid härligt att se SD-retoriken hitta nya vinklar i annars uppenbar systemkritik.
Avsaknaden av den brännande punkten, "VD-elefanten i rummet", är så påtaglig att den borde skapa svarta hål som suger in alla ord omkring sig.

Malmö har inte resurserna för bra lärare, dom flyr som svalor från överbelastning och risken att gå in i väggen.
Malmö har inte råd att upprätthålla samhällsfunktioner; sjukvården, brandkåren m.m gråter blod.
Malmö har inte resurserna att betala ut grundläggande behov till dom som av arbetsmarknadens whim och asyllagar inte kan försörja sig själva.

Och trots de senaste årens rekordvinster efter rekordvinster hos banker och aktieutdelningar så hamnar ändå punkten hos "invandrarna".

Och detta t o m från självutnämnda "logiskt tänkande individer".

Gud bevare oss...

u_suck_tbh 33 år

28 184 forumsinlägg

Skrivet:
28 juni 2016 kl. 18:01
u_suck_tbh 33 år

Tyckte jag hörde häromdagen ett kvitter om att riksdagsrepresentanter fick högre löner.... igen.

BUBBL3 Kille, 33 år

5 621 forumsinlägg

Skrivet:
28 juni 2016 kl. 18:02
BUBBL3 Kille, 33 år

Citat från Orks:
[b]


Så jävla jobbigt när verkligheten kommer i vägen för ideologi. Inget skoj alls.

Sysslar inte med ideologier. Däremot så verkar ni göra det eftersom ni papegojar samma påstådda lösningar på repeat konstant. Det om något känns som att följa en ideologi blint. Istället för pragmatiska analyser om fattigdom och varför det ser ut som det gör så gormas det om tillfälliga, kortsiktiga och löjligt svartvita lösningar. Stäng gränserna! Ner med pk! Ah, för då hamnar säkert allt på rätt köl igen.
Aldrig hört om en trött sd-sympatisör som varit intresserad att gå längre på djupet än "det är invandrarnas och vänsterfolkets fel!"

Orks 36 år

10 112 forumsinlägg

Skrivet:
28 juni 2016 kl. 18:06
Orks 36 år

Citat från u_suck_tbh:


Alltid härligt att se SD-retoriken hitta nya vinklar i annars uppenbar systemkritik.
Avsaknaden av den brännande punkten, "VD-elefanten i rummet", är så påtaglig att den borde skapa svarta hål som suger in alla ord omkring sig.
Malmö har inte resurserna för bra lärare, dom flyr som svalor från överbelastning och risken att gå in i väggen.
Malmö har inte råd att upprätthålla samhällsfunktioner; sjukvården, brandkåren m.m gråter blod.
Malmö har inte resurserna att betala ut grundläggande behov till dom som av arbetsmarknadens whim och asyllagar inte kan försörja sig själva.
Och trots de senaste årens rekordvinster efter rekordvinster hos banker och aktieutdelningar så hamnar ändå punkten hos "invandrarna".
Och detta t o m från självutnämnda "logiskt tänkande individer".
Gud bevare oss...


Nej, skulden är inte på invandrarna. Skulden är på beslutsfattandet under rådande paradigm. Om konsekvensen av ohämmad invandring är ett behov av höjda skatter, men skattepolitiken inte följer med, är alltjämt ohämmad invandring ett samhällsproblem.

Man kan inte ignorera realiteter för att leda en politik som leder till inkonsekvens i samhället. Att skattepolitiken har sina brister är en fråga som kan diskuteras parallellt, men inte ersätta den andra.

Orks 36 år

10 112 forumsinlägg

Skrivet:
28 juni 2016 kl. 18:10
Orks 36 år

Citat från JohnLemon:


Citat från Orks:
[b]

Så jävla jobbigt när verkligheten kommer i vägen för ideologi. Inget skoj alls.

Sysslar inte med ideologier. Däremot så verkar ni göra det eftersom ni papegojar samma påstådda lösningar på repeat konstant. Det om något känns som att följa en ideologi blint. Istället för pragmatiska analyser om fattigdom och varför det ser ut som det gör så gormas det om tillfälliga, kortsiktiga och löjligt svartvita lösningar. Stäng gränserna! Ner med pk! Ah, för då hamnar säkert allt på rätt köl igen.
Aldrig hört om en trött sd-sympatisör som varit intresserad att gå längre på djupet än "det är invandrarnas och vänsterfolkets fel!"


Fast å andra sidan är den reaktionära retoriken helt förutsägbar och nödvändig som motbalans till den åsiktskorridor som rått i samhället under en längre tid. Ingen reell samhällsanalys kan uppstå utan en legitim intressekonflikt.

distinkt Kille, 33 år

521 forumsinlägg

Skrivet:
28 juni 2016 kl. 18:22
distinkt Kille, 33 år

Citat från u_suck_tbh:


Tyckte jag hörde häromdagen ett kvitter om att riksdagsrepresentanter fick högre löner.... igen.

Det är sjukt. Jag kan sträcka mig till att en riksdagspolitiker får ut 2 till 3 gånger medelinkomsten och att det regleras därefter. De har ett relativt viktigt uppdrag trots allt. Men det går inte jämföra att styra ett land med att sitta i en bolagsstyrelse. De ska inte ha 7 gånger medelinkomsten eller vad det är idag... Vad skapar det för verklighetsfrånvända politiker?
Men samtidigt alltså, vad är deras lönehöjning i jämförelse med 150.000 nya bidragsberoende invandrare?

Orks 36 år

10 112 forumsinlägg

Skrivet:
28 juni 2016 kl. 19:24
Orks 36 år

Skattehöjningar är vänsterns lösning på allt, deras panacea. Ohållbar invandringspolitik? Höj bara skatterna.

Ner med kapitalismen etc.


Till toppen     Sista sidan
Nästa

Du måste vara inloggad för att skriva i forumet