Lolita (stilen)

Föregående
Till botten     Sista sidan
Nästa
sankakuhou Tjej, 31 år

443 forumsinlägg

Skrivet:
9 januari 2012 kl. 11:24
sankakuhou Tjej, 31 år

Var jätteinne på lolita innan så har en del märkesklänningar och sånt. Älskar fortfarande stilen men ah jag känner inte riktigt att jag kan bära upp den. Och det är ju så dyrt. > <; Kommer antagligen fortsätta ha det ibland eftersom jag har kläderna och inte känner för att sälja dem, de är så fina, men annars är det något mer nedtonade asiatiska stilar som gäller, typ pop kei-ish eller bara allmänt mer gulliga kläder (Liz Lisa <3). Men tycker det är så svårt att hitta i Sverige. :c När det gäller lolita tycker jag alla stilar är fina om de bärs upp rätt, men har själv helst på mig lite nedtonad sweet. Tycker jättemycket om OTT på andra med tror inte jag skulle våga prova det själv. Sen föredrar jag verkligen brand framför offbrand (när jag köper själv, bryr mig inte på vad andra har på sig) helt enkelt för att kläderna ofta är så mycket finare. Har ett par plagg från Bodyline men känner inte alls för att använda dem. Tycker nog bäst om Baby, the Stars Shine Bright. <33

celestine 28 år

8 273 forumsinlägg

Skrivet:
9 januari 2012 kl. 11:29
celestine 28 år

Lolita passar bara på japanese people, not wapanese people.


kawaii desu ne

faerie Tjej, 27 år

552 forumsinlägg

Skrivet:
9 januari 2012 kl. 11:37
faerie Tjej, 27 år

Svårt att bära varje dag, annars jättefint. Har någon klänning. :3
Tycker enbart om guro, gothic och classic. Annars är jag väl inte så jätteförtjust i sweet lolita osv~

Måste skaffa en shiro lolita klänning och bloda ner till en guro <3<3
Ufh vad fient.

Oljud Kille, 27 år

3 175 forumsinlägg

Skrivet:
9 januari 2012 kl. 13:36
Oljud Kille, 27 år

Nej usch..

Mint Tjej, 32 år

1 024 forumsinlägg

Skrivet:
16 januari 2012 kl. 15:02
Mint Tjej, 32 år

Citat från Mayu


^ man har det helt enkelt inte ofta. Jag har det bara på dagar då jag verkligen känner för det, eller på konvent eller så. Man orkar faktiskt inte :c

olika från person till person, en del har det typ varje dag :> men ja.. det kan vara lite småjobbigt ibland. fast själv så tror det mer är att jag inte orkar att så mycket människor stör en medan man har lolita än att göra sig iordning, random people, y u no leave me alone :C:C:C

Isola Tjej, 28 år

429 forumsinlägg

Skrivet:
23 januari 2012 kl. 00:13
Isola Tjej, 28 år

Det är ju inte en "snygg" stil, snarare söt. Visst det är otroligt bedorande, men förstår inte riktigt att man lägger ner så otroligt mycket pengar på rosa kläder med små hästar och gulligull på? En klänning kostar ju äckligt mycket + alla tillbehören. Sen är det ju inte alla som tar sig an stilen som passar i det.

hobo Tjej, 29 år

1 451 forumsinlägg

Skrivet:
23 januari 2012 kl. 21:14
hobo Tjej, 29 år

^ finns billigare lolitakläderän märkedkläderna. Min billigaste kostade la 2-300. Oxh man lägger ner mycket på det för att man vill!

ruro Tjej, 30 år

973 forumsinlägg

Skrivet:
23 januari 2012 kl. 21:30
ruro Tjej, 30 år

Det kan vara fint. Men galningar med peruker som ser ut som vandrande sockervadd är bara läskigt.
Men fint fixat hår och en inte helt galen klänning inkl. nödvändiga tillbehör för att hålla upp stilen = skitfint.

Det värsta som finns är en lös klänning, slitna gympaskor, inget smink och risigt hår. Det finns för många som vågar sig på att lämna huset så ändå, tyvärr. Fattar inte.

sankakuhou Tjej, 31 år

443 forumsinlägg

Skrivet:
28 januari 2012 kl. 12:16
sankakuhou Tjej, 31 år

Citat från IchigoPie



olika från person till person, en del har det typ varje dag :> men ja.. det kan vara lite småjobbigt ibland. fast själv så tror det mer är att jag inte orkar att så mycket människor stör en medan man har lolita än att göra sig iordning, random people, y u no leave me alone :C:C:C[/i]


Håller med, en gång när vi var några som träffades började någon random människa filma. ._____."
Fattar att man drar till sig uppmärksamhet men man är inte allmän egendom för det.

blondiebitch Tjej, 39 år

840 forumsinlägg

Skrivet:
28 januari 2012 kl. 12:19
blondiebitch Tjej, 39 år

värsta stilen i hela världen.

hobo Tjej, 29 år

1 451 forumsinlägg

Skrivet:
29 januari 2012 kl. 01:03
hobo Tjej, 29 år

Citat från nokemono
Håller med, en gång när vi var några som träffades började någon random människa filma. ._____."
Fattar att man drar till sig uppmärksamhet men man är inte allmän egendom för det.[/i]



oh, this!
Jag och en kompis hade det en gång, och så började någon tjej filma. Liksom the fuck. Höll telefonen som om hon pratade i den, och vände på huvudet så att kameran alltid följde oss. Spion style. Fast sen pratade hon ju inte och det var allt för hög musik i rummet för att jag och min kompis ens skulle kunna prata med varann då vi stod face to face, so it kind of defeated the purpose av att låtsas som att prata i telefonen ändå.

Taftologi Tjej, 27 år

559 forumsinlägg

Skrivet:
4 februari 2012 kl. 00:11
Taftologi Tjej, 27 år

Jag är själv inte lolita men tycker att gothic lolita, punk lolia och ...pirate lolita? är rätt snyggt. Men det är alldeles för dyrt så^^

natt Tjej, 31 år

1 869 forumsinlägg

Skrivet:
4 februari 2012 kl. 00:12
natt Tjej, 31 år

Jättefult :( bara nej.. Förstår verkligen inte hur man kan vilja klä sig så.

Miss_Gunfight Tjej, 27 år

65 forumsinlägg

Skrivet:
22 februari 2012 kl. 19:42
Miss_Gunfight Tjej, 27 år

Lolita är azum, jag skulle gärna vilja ha en gothic lolita klänning i min garderob :D
Synd bara att de är ganska dyra... Men det kan vara värt det!

hobo Tjej, 29 år

1 451 forumsinlägg

Skrivet:
24 februari 2012 kl. 02:19
hobo Tjej, 29 år

LoopaQueen, se till att du inte köper en sån där hemskt ful och hemskt overpricad klänning om du ska köpa en .. just saying, man kan få ångra sig rätt mycket ibland D:


Föregående
Till toppen     Sista sidan
Nästa

Du måste vara inloggad för att skriva i forumet