Lära sig spela trummor.

Till botten     Sista sidan
Nästa
ec_arkiv Kille, 36 år

0 forumsinlägg

Skrivet:
6 november 2009 kl. 18:46
ec_arkiv Kille, 36 år

Hejsan! Jag fundera på att lära mig spela trummor. Dock så vet jag ej hur jag skall börja, Vad jag bör tänka på mm. Skall man tillexempel gå på någon typ av musik skola eller bara börja spela själv tills man får upp Sina skillz? Hade varit tacksam för hjälp.

Om tråden är på fel ställe så ber jag om ursäkt. Jag hittade dock inget forum som jag tyckte passade till denna fråga. Men jag kan ha fel.

PEARiPONT Kille, 30 år

2 448 forumsinlägg

Skrivet:
6 november 2009 kl. 18:47
PEARiPONT Kille, 30 år

börja lära dig spela "yllemössa" och hitta takten sen efter det är det rätt så lätt :)

PEARiPONT Kille, 30 år

2 448 forumsinlägg

Skrivet:
6 november 2009 kl. 18:50
PEARiPONT Kille, 30 år

men lär du dig spela "yllemössa" kommer du senare att kunna spela trummor.

PEARiPONT Kille, 30 år

2 448 forumsinlägg

Skrivet:
6 november 2009 kl. 18:56
PEARiPONT Kille, 30 år

Citat från Slayingshark


Vad menas med detta? Förklara vidare för en halvt hjärndöd individ ;)[/i]

grund sättet vet inte hur jag ska förklara men ska försöka, det som jag (iaf min musiklärare) kallar yllemössa är att du slår på hi'hatten (tror det hette typ så) och tänker yl-le sedan mössa då slår du på virveln (? vet knappt vad något heter knappt blir det svårare att förklara) sedan forstätter du :) sedan snabbare sen lyssna på nån låt så lär du dig mer med :) hoppas du förstod något av det iaf xD

PEARiPONT Kille, 30 år

2 448 forumsinlägg

Skrivet:
6 november 2009 kl. 18:58
PEARiPONT Kille, 30 år

men det är iaf grunden sen är det ju aldrig fel att experimentera ;D

supergeek Tjej, 32 år

5 406 forumsinlägg

Skrivet:
6 november 2009 kl. 18:59
supergeek Tjej, 32 år

Gå på musikskola till att börja med och lär dig grunder osv?
Judetuben är din vän annars.

Stormdrake Kille, 36 år

127 forumsinlägg

Skrivet:
7 november 2009 kl. 14:06
Stormdrake Kille, 36 år

jag har spelat trummor i ett halvår, ca, du kan börja med helt vanlig fyrtakt, sök på youtube om du inte vet va de är, men det är riktigt enkelt iaf, och om du iaf kan så pass kan du träna på månen? slå på virveln, båda dom små pukorna och sen golvpukan i den ordningen 4 slag på alla, dom två är väl riktigt på basnivå, annars kan man bara pröva olika variationer eller tempo av fyrtakt, eller helt enkelt leka lite med trummorna tills du har nåt som du tycker låter ok, btw gå inte damp på trummorna bara, t.ex symbaler blir lätt för mkt om du bara slår hejvilt, och slå inte snabbare än va du klarar av slå du inte slänger iväg trummpinnar, lyckas slå pinnarna i varandra eller slår sönder pinnarna på trummornas kanter

Azoic Kille, 34 år

3 550 forumsinlägg

Skrivet:
7 november 2009 kl. 14:12
Azoic Kille, 34 år

Det finns ju alltid FreeDrumLessons (Sök på det) @ YouTube.
Där kan du lära dig olika takter och fills med mera.

Malaco Kille, 35 år

54 forumsinlägg

Skrivet:
5 februari 2010 kl. 13:41
Malaco Kille, 35 år

snygg bump. Det är alltid en fördel att ha ett eget trumsett.
Men kolla hur andra spelar. Jag kollade en hel de på hur John Bonham spelade ( trummisen i Led Zeppelin )
Och byggde upp min personliga spelstil från honom.
Så mitt råd är att bara härma andra, spela gärna samtidigt som du lyssnar på en låt.

homeboy Kille, 35 år

260 forumsinlägg

Skrivet:
5 februari 2010 kl. 13:44
Dreamland Kille, 39 år

74 forumsinlägg

Skrivet:
7 februari 2010 kl. 18:00
Dreamland Kille, 39 år

Sen är det viktigt att du hittar en band så du kan utvecklas som trummis och inte bara sitter hemma och kör covers. Så du lär dig få ett "tight" spel i förhållande till dom andra i bandet.

faxmaskinen Kille, 32 år

4 530 forumsinlägg

Skrivet:
7 februari 2010 kl. 18:03
faxmaskinen Kille, 32 år

Citat från Dreamland


Sen är det viktigt att du hittar en band så du kan utvecklas som trummis och inte bara sitter hemma och kör covers. Så du lär dig få ett "tight" spel i förhållande till dom andra i bandet.

^Detta

viktigast av allt ungefär.

tsundere Tjej, 29 år

489 forumsinlägg

Skrivet:
7 februari 2010 kl. 18:04
tsundere Tjej, 29 år

Jag övade på knäna i typ en vecka(?) Tills det satt säkert, iaf.
Sen gick jag över på skolans trumset, och nu spelar jag på antningen skolans eller på pappas geganorma. (Y)

Arclight Kille, 35 år

7 forumsinlägg

Skrivet:
7 februari 2010 kl. 22:49
Arclight Kille, 35 år

http://www.studieframjandet.se/ om man går deras kurs lär man sig allt, mycket bra och extremt duktiga lärare som är riktigt engagerade. tycker du ska kolla in dem om du bor i nått av deras områden ;)

BigSmoke Kille, 30 år

980 forumsinlägg

Skrivet:
7 februari 2010 kl. 22:55
BigSmoke Kille, 30 år

Eller om du har någon kompis som spelar trummor.Som kan lära dig,blev själv lärd så.

fot Kille, 32 år

2 092 forumsinlägg

Skrivet:
8 februari 2010 kl. 17:57
fot Kille, 32 år

Jag lärde mig själv i 2.5 år tlils jag började ta lektioner för ett år sen. Jag hade dock spelat mycklet gitarr innan vilket jag antar har hjälpt mig mycket.
Jag tycker självlärning är bra


Till toppen     Sista sidan
Nästa

Du måste vara inloggad för att skriva i forumet