Klassiska verk.
typ allt av edgar allan poe är bra
har en hatkärlek till odysséen också. det var den segaste boken jag någonsin läst men den var intressant, eh.
Odyssén var så jävla rolig tyckte jag! Älskade all gudomlighet och alla epitet, fniss. Det var vackert. Och skitkul.
Annars. Madame Bovary av Flaubert är all time favourite.
Och allt med Dostojevskij.
The Catcher in The Rye 4ever. Om det nu räknas. Torde det göra.
The Devine comedy av dante alighieri
Tycker mycket om Shakespeare och Oscar Wilde, Virginia Woolf och Edith Södergran (poet). Verk från sent 1800-tal till tidigt 1900-tal finner jag mycket intressanta, då man kan se hur samhället som det ser ut idag började byggas. Geroge Orwell's "Animal Farm" och även lite mer mysiga böcker som Erik Linkanders "Det blåser på månen" och "Djuphavspirater" går ju alltid hem.
Såg att "The Divine Comedy" av Dante Alighieri nämndes. ^
En vän sa det här till mig för inte så längesedan: "To give someone 'The Divine Comedy' in English, is like giving a blind man a painting".
Stämmer det? Är det verkligen meningslöst att läsa "The Divine Comedy" om den inte är på italienska? Jag själv vet inte riktigt ännu, eftersom att jag inte hunnit läsa hela.
Införskaffade mig nyligen Moby Dick och Stiftelsen trilogin av Isaac Asimov. Ska blir riktigt kul att läsa!
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet