Kalorier i medelstor människa?
Hur många kalorier är det i en medelstor människa? säg 175 centimeter lång, väger 60 kg. Normalbyggd.
Man brukar ju säga att protein och kolhydrater har cirka fyra kcal per gram, och fett cirka nio. I vilka proportioner återfinns dessa i människan? Cirka 70% är ju vatten, som inte innehåller energi alls.
Alla fakta som hjälper mig i jakten på den absoluta sanningen välkomnas.
Mvh Bibliotikarien
när man säger att kroppen består utav ca 70% vatten så är det bundet till t.ex fettvävnad och annan skit.
vadå har du tänkt äta en människa? :O XD
kanske...
men man kan även se hur man kan klara sig av att t.ex äta sin arm XD
nej.. det e fortfarande 9kcal per gram. för om du har gjort kemiläxan så ser du att när fett förbränns så bildas CO2 och vatten. och då ser du att det bildas en massa vatten. men en del rätt har du, för såklart måste vissa saker vara löst i vatten men även vattnet måste vara bundet till något. tänk bara på en gurka. den säger man har 98% vatten men det är fortfarande fast. den rinner inte ut över golvet vilket inte en människa heller gör.
precis för om man kollar på hur fettvävnad är uppbuggd så ser man att det är små "bubblor/celler" med olja i sig. men det är sant att det är en del proteiner vilket kommer sänka energiinnehållet en del.
men om vi ska komma till hur mycket en människa har för slags energi innehåll så beror det mycket på vad det är för slags person. om det är mer muskler än fett eller tvärtom :P
Citat från anakron
Citat från maximmus
precis för om man kollar på hur fettvävnad är uppbuggd så ser man att det är små "bubblor/celler" med olja i sig. men det är sant att det är en del proteiner vilket kommer sänka energiinnehållet en del.
men om vi ska komma till hur mycket en människa har för slags energi innehåll så beror det mycket på vad det är för slags person. om det är mer muskler än fett eller tvärtom :P
jag skrev en medelstor människa på 175 cm, 60 kg. alltså varesig fet eller musklig.
Musklig? XD Muskulös eller?
okej men en människa på 175 cm och 60 kg ger 19,6 i bmi vilket är nästintill undernärd. vilket då ger knappt något underhudsfett. men fortfarande finns det fett i muskler och annan vävnad. men om man får fram alla dessa data så borde det inte vara så svårt att räkna på det.
det e liksom bara att hitta ungefär hur mycket fett det finns per kg muskel eller vad för slags definition det är.
kan man få fråga vrf du vill veta detta? om du bara vill veta hur många kcal du har så kan du hitta att fakta ganska enkelt, men om du har typ tänkt äta ngn så behöver du egentligen inte bry dig om hur många kcal det finns i en människa.
fast det som jag gissar mest på är att du då kan räkna ut hur mycket mat du behöver minst få i dig per dag.
aaaah :P
asså jag har tyvärr inte den fantastiska informationen som du vill ha.
det kan du nog kolla upp om du går till ett slakteri och ber om olika kroppsvävnader. jag skulle nästan kunna säga att om man inte tänker på din hjärna och kroppsform så kan du vara en gris. sen så går du till ett universitet där dom gör vissa mätningar som nog redan har gjorts för 10 år sen. men visa bara lite puppyeyes och säg att det är ett skolprojekt så ska det nog gå bra :)
mm men det skulle vara ett ganska ballt projektarbete :P
hoppas det var till lite hjälp iaf :)
omg vi har en kannibal bland oss O3O
Vill veta
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet