Justin Bieber stäms för skämt på Twitter
http://www.dn.se/kultur-noje/musik/justin-bieber-stams-for-skamt-pa-twitter)
----------------
Popstjärnan Justin Bieber skrev sitt telefonnummer på Twitter och uppmanade fansen att ringa honom. Han lämnade dock för alla intresserade att gissa de två sista siffrorna.
Några av hans 19 miljoner följare försökte hitta rätt nummer och hamnade hos ett par i Texas. Paret hävdar att man fick över 1.000 samtal, trots att inlägget snabbt togs bort, har nu stämt Bieber med hjälp av en advokat. Det rapporterar bland annat sajten Contactmusic.
Bieber hoppas nog att hans skämt inte ska kosta honom allt för mycket, eftersom den kanadensiska stjärnan precis köpt en lyxvilla i Kalifornien för 6 miljoner dollar.
----------------
Ja, vad säger man... Tycker det var en rolig artikel som jag kände för att dela med mig av.
Professionell kille där! :'D Bra gjort av paret att stämma honom, för det där s.k. skämtet påverkade ju många andra också.
Gud vad alla Bieber"haters" blir glada nu
Citat från Interventi0n
Gud vad alla Bieber"haters" blir glada nu
ja, varför inte? (:
Skulle också ha blivit pissigt jävla förbannad, vilken kändis det än hade varit.
hahaha äntligen.
Någon måste sätta honom på plats, han måste få växa upp lite
Det var väl synd att det blev så. Hahha, fast lite kul ändå.
Citat från KUTAGAWA
hahhahahah fan vad skön kille x) och de som blev uppringda; det är ba koppla ur telefonen, eventuellt stänga av om det var mobil tills han tar bort inlägget? istället för att stämma honom för han har nog råd att stämmas 1000ggr om så vad var vitsen med det hahhahah han har iaf lite humor även om det kanske inte var det mest mognaste... ;) hade jag blivit uppringd så mkt hade jag bara stängt av mobilen om det blev för jobbigt xD
1. De kanske behövde ha telefonen på (kan finnas hur många anledningar som helst, jobbrelaterade, någon på sjukhus, ett samtal de väntade osv)
2. De stämmer honom inte för att de vill ruinera honom, de stämmer honom för att de vill kompenseras för vad han gjorde mot dem.
3. Baby baby baby wooooooh.
Fast det är ju soft för dom om dom kan få ut lite pengar som förlåtelse.
Citat från KUTAGAWA
[i][/i]
Alla följer inte honom, de kan knappast veta vad som händer.
Det mesta med stämningen var troligen för att få honom att börja tänka på vad han gör.
hahahhaha
HAHAHAHAHA jag dör..
hahahhha alltså
And this is why alla stämmningar borde se på hur mycket pengar personen har, och sedan se till att det svider i plånboken genom att individualisera straffet.
Hoppas han blir av med sitt nya hus
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet