Jobba natt
Citat från JohnLemon
Ibland, ibland inte. Fyller ut 90% av tiden med datorn när jag jobbar natt. Så länge jag inte har högt ljud eller hörlurar så är det cool.
Samma här, fast jag kan ha hörlurar då jag sitter med ett litet larm som piper och vibrerar om personen jag jobbar för skulle vakna och behöva något. Kollar serier och film, spelar och bara tar det lugnt nästan hela arbetspasset och får ändå nästan 200 kr/timmen för hela passet. :)
Hm. Kommer kanske få nattjänst i sommar. Men det är sovande natt. Awyeah. Vill ha den p.g.a. händer riktigt sällan något om nätterna för att hålla en vaken, samtidigt som en kan ha ett liv på dagarna.
Fast förmodligen dag för alla går över lik för den nattjänsten.
Hoppas på att få ett jobb som jag pysslar med hemifrån så att jag kan välja att göra det nattetid, är ändå alltid uppe hela natten, haha. Har serious problem med sömnen, så för mig känns det inte som någon uppoffring ändå. Sover ett par timmar på eftermiddagen om jag har tur. Har dock inga direkt tips för att hålla sig vaken :(
Slutade precis jobba som personlig assistent då jag just har flyttat,
men nattpassen på det jobbet kunde vara helt åt helvete för att brukaren
kunde larma 10 gånger en dålig natt för småsaker. Dessutom jobbade jag 24-timmarspass
med jämna mellanrum och när jag kom hem dagen efter så visste jag aldrig vad det var för dag.
Jag tror att jag skulle trivas med att jobba natt då jag är en nattmänniska!
När jag måste hålla mig vaken brukar jag försöka hålla mig så sysselsatt som möjligt typ Sudoku, korsord och bara allmänna saker som gör att hjärnan måste tänka till lite brukar funka.
Jobbar delvis natt. Lugnare och ofta ibland även behagligare temperaturer på natten.
För att hålla sig vaken gäller det att ha sovit bra, men det bli ju en del kaffe och mackor.
jag jobbar lite halvt på natten på helgerna. jobbar i garderoben på en nattklubb mellan 10-03 ungefär. inte så jättesent, men jag är ingen nattmänniska så vissa nätter är jag hur trött som helst haha.för att inte bli trött dansar jag med i musiken, dricker energidricka alt. andra söta drycker och försöker ha någonting att göra hela tiden. woohoo
Jag skulle lätt kunna jobba natt för lönens skull. Cash is king.
Citat från bambous
Skulle lätt vilja jobba natt, är så dålig på att dra mig upp ur sängen och är alltid trött på dagarna.
Försökte söka på Statoil, men man behöver körkort där, uh.
Annars har jag inte hittat ett enda nattjobb.
En del Ålderdomshem eller hem för funktionshindrade behöver nattpersonal. Du kan alltid kolla med dem!
Funderar smått på att börja jobb natt. Men vet inte om jag pallar jobba både natt och dag, fast vill tjäna mer cash.
Pros:
Mer Pengar
Oftast lugnare än dagspass (jobbade natt som vakt, kollade mest serier och åt godis)
Cons:
Kan bli långtråkigt, framförallt runt småtimmarna
Knullad dygnsrytm
Alla vänner jobbar dag, etc
Citat från Soydogs
Slutade precis jobba som personlig assistent då jag just har flyttat,
men nattpassen på det jobbet kunde vara helt åt helvete för att brukaren kunde larma 10 gånger en dålig natt
Livet är fan tufft när man jobbar med att hjälpa folk, men måste actually hjälpa dem på jobbet :/
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet