International Baccalaureate (IB)
Några ib kids från umeå påväg till Finland? :))))
Fick hem mitt diploma förra veckan! :'D Dock så stämmer "Once IB, always IB."
Mina HL var Biology, A2 English och A1 Swedish (som jag skrev min extended i)
SL Visual Arts, Math, Psychology.
Jag gick på Hvitfeldtska och det var kick ass! Ångrar det inte det minsta.
Till er som håller på att kämpa er igenom det; Luck may get you just about so far, hard work will take you there for sure.
Har Swedish A1 som HL tillsammans med History och English B. Det är verkligen hemskt att nya English B-kursen som ersatte A2 knappt har någon litteratur alls.
Va, vad har den istället?
Det handlar mest om diskussionsteknik, att lära sig skriva olika texttyper och läsförståelse. Jag önskar att det vore mer analytiskt som i svenskakursen.
Så nu finns bara English A1 och B?
Japp, så är det SjuFyraSju. Väldigt dåligt med tanke på att det knappt är okej att ha Englsh B SL om man vill söka in till ett engelsksrpåkigt och för att få ha A1 på vår skola måste man i princip ha det som modersmål, eller svenska som andraspråk. Så just nu har jag 4 HL-ämnen. (Y)
Jag gick IB i tre år utomlands.
De mest ångestladdade tre åren i mitt liv, dessutom var min skola känd för att vara en utav de hårdaste.
Bra utbildning och klart värt det om man fixar det, men tempot är högt som fan.
Ja efter sisådär 5 månader kan jag ju säga att jag träffat de mest underbara människorna genom linjen, men insett att det är väldigt mycket slit som inte blir riktigt värt det i slutändan. Välj sam istället!
Dessutom har min skola tagit bort biologi och psykologi som val när IB börjar. Kul.
På väg in i IB2. Mina HL är Eng lang/lit, Swe lit, History. SL Psych, Math, Chem
Skriver min EE i svenska, inte så kul
Tips om extended essay? Tänkt skriva om boken lolita (alltså en mer specifik fråga inom det då)
Blir det i ett språk ämne isf?
Ja!
Har för mig att dem i språk och matte är krångligast att göra och är typ bara jätte mycket text. Det blir mer som en jätte lång essay. Antingen att du analyserar någonting som händer i boken, eller jämför det med andra böcker i liknande genre.
Lite som jag väntat mig alltså. Lite tråkigt då jag tycker mest om att skriva om karaktärsutveckling men kan tänka mig att det behövs mer specifica ramar.. Hm.
Kanske kan man skriva om hur en viss händelse tyder på karaktärsutveckling?
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet