Införa skatt på cigarettfimpar
Läste i metro tidningen idag:
Ska stå PANT på cigarettfimpar, sorry.
"Läste insändaren om att rökare borde ha med sig en plåtdosa och plocka upp fimpar efter sig. Komplettera detta med 0.5-1 kronor per pant på varje fimp så blir det intressantare för rökarna att ta med plåtdosan.
Fimparna lämnas sedan in på närmaste återvinningscentral. Panten betalas till rökarens konto eller som en värdecheck som kan användas som betalning i butiker och kiosker.
Varje gång rökaren ska lämna sina fimpar blir denne påmind om hur mycket han/hon röker, vilket kan skapa motivation för att sluta."
Vad tycker ni om detta? Tror ni fler folk kommer sluta röka och tror ni verkligen att cigarett pant skulle kunna införas?
http://www.riksdagen.se/sv/Dokument-Lagar/Forslag/Motioner/Pantsystem-for-fimpar_GZ02MJ267/?text=true
men vem orkar ha med sig en plåtdosa när man går ut?
Finns ju sånna som är helt okej, små runda, tar ingen plats, kan lägga i typ 5-6 fimpar i den. Funkar skitbra när dom behövs.
Dock skulle jag aldrig gå och 'panta' fimpar. Slänger det i soporna bara. Såvida jag inte är ute. Då skräpar jag ner/slänger det där fimpar ska slängas.
Skulle väl bättre att man kunde få sådana gratis typ på apotek eller nåt.
hade varit rad, då kan man ju gå runt och plocka fimp när man är low on cash.
Fuck yeah! Best idea ever.
Citat från Holger
hade varit rad, då kan man ju gå runt och plocka fimp när man är low on cash.
<3
Citat från Kimi
Skulle väl bättre att man kunde få sådana gratis typ på apotek eller nåt.
Plåtburkarna? kostar liksom mindre än en tjuga.
Låter bra! röker inte men kan tjäna på andra som röker.
Läste om det imorse också, låter som en väldigt fiffig idé!
Asbra, sjukt värt när man är fattig.
Citat från acobain
men vem orkar ha med sig en plåtdosa när man går ut?
den som orkar ha med sig cigg.
glad att ja bytt till snus, inget att hurra över men fan är det mindre skadligt & billigare.... hostar upp ett jävla helvete nu av all tjära, fyfan.
men urs, varför skulle man gå och plocka folks fimpar förutsatt att man inte är en lodis? sen ska man gå runt med asken också i fickan eller liknande och samla främlingars skräp.
fresh
gratis baciller till alla
och med pant så höjs priset, gött.
Tänker då fan inte ha med en plåtdosa. Kommer att göra som vanligt och slänga det i askkoppar.
Borde ju införa pant på allt man slänger i så fall.
Folk borde fan slänga sina fimpar i papperskorgar askkoppar ändå.
Jag skulle lätt börja plocka som en luffare, enda nackdelen är väl att dom höjer priserna då
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet