Hur skall man hantera gänghat?

ec_arkiv Kille, 36 år

0 forumsinlägg

Skrivet:
19 juli 2010 kl. 09:10
ec_arkiv Kille, 36 år

Så... detta är inte någon slags smygfascistisk tråd. Det är kanske bäst att göra detta tydligt omedelbart.

Jag skrev lite i min blogg om en händelse nyligen, och tänkte att det kanske kunde vara vettigt att starta en diskussion om ämnet också.

Jag har varit, vad skall man säga, "alternativ" i tjugo år. Har umgåtts med folk framför allt inom synthscenen från 16 års ålder, och sedan, när denna dog kreativt och alla undergroundstilar mer eller mindre börjat flyta samman, med folk flest, punkare, synthare, emos, you name it... Har därför haft en ganska udda klädstil länge, och många vänner från 15- till 45-årsåldern (och i vissa fall äldre.)

Mitt exempel är kanske föga intressant men en sak som alltid stört mig är det gänghat som alltid funnits underliggande mot mig, och mot folk inom min grupp. Förut var det mest naziskins som ställde till bekymmer, men de verkar ju mer eller mindre ha dött ut. Nu är det istället invandrargängen (tja, det var det förut också, men i början av 90-talet var skinsen ett större problem eftersom att de ofta frekventerade samma ställen som vi.)

Jag har alltid haft en grundinställning av "live and let live"... och försökt att behandla folk med respekt, oavsett varifrån de kommer, vad de tillhör för gruppering, etc. Detta kan betyda antingen att behandla folk respektfullt enligt ens egna normer, eller i vissa fall att "leka deras lekar". Men jag har funnit att det inte hjälper. Det är nästan omöjligt att utplåna det hat som dessa personer känner, det verkar nästan instinktivt, bara för att man inte är i samma ålder, inte har samma klädstil, inte kommer från samma land, eller har samma sorts språk.

Har ni, personligen, några metoder att hantera detta?

Mvh Thomas

Tour Kille, 37 år

16 313 forumsinlägg

Skrivet:
19 juli 2010 kl. 09:15
Tour Kille, 37 år

jag har alltid prylat skiten ur dom, det är det som funkat bäst för mig helt enkelt, men bara om dom är riktigt jobbiga, annars bara småskratta mot dom eller ignorera.

bananknorr Tjej, 31 år

1 361 forumsinlägg

Skrivet:
19 juli 2010 kl. 11:04
bananknorr Tjej, 31 år

oh, blattarna, tufft läge. Fram med knytnävarna bara!


Du måste vara inloggad för att skriva i forumet