Hur länge klarar du vara ifrån din partner?
En vecka, sedan blir det jobbigt. Vi gick på samma skola förut, men i höstas började han på ett gymnasium två timmar härifrån. Han bor i en studentlägenhet där borta. Vi kan i stort sett bara ses på helgerna.
3 månader som max.
Tja, hon bor utanför - och går i skola i - Sundsvall och jag bor i Västerås, så vi ses väl oftast varannan vecka. Nu blir det dock en månad typ vilket är fittjobbigt.
Har nog bara vart ifrån honom en dag som högst, men tycker redan att det är för mycket.
Har vart med honom ett halvår i sträck nu, minus 3 dagar kanske...
(and i love it)
börjar sakna honom alldeles för tidigt, haha men 2,3 dagar sen börjar det bli riktigt jobbigt typ.
varit borta en vecka som längst!
3 veckor och 6 dagar nu 2 veckor och 1 dag kvar + hon är på Island så inget snackade nu denna veckan (Y)
Klarar och klarar. Jag vill helst inte vara ifrån henne alls. Som mest har vi varit ifrån varandra 3 veckor, men det blir jobbigt redan efter 2 dagar.
Max tiden är väll typ 6 veckor. Men det var inte rolig. Inte bra alls. Fu. Men det jag klarar utan att bli ledsen å jobbig är typ fyra veckor. Sen blä. D:
efter typ fem dagar blir det riiiktigt jobbigt.
Förra gången fick jag vänta typ 1 och en halv månad, nu kommer jag bara behöva vänta ungefär 3 veckor.
Men ja, efter bara några dagar blir det hur jobbigt som hellst.
I mitt senaste förhållande var distansen ca 140 mil. Fuck det, säger jag bara. Det går käpprätt åt helvete fruktansvärt fort ifall man inte kan träffas. Jag vill inte tro att det berodde på mig, men jag vet inte. Distans är inte rekommenderat över huvud taget.
Två veckor, men oftast inte mer än några dagar. Efter att jag slutat med medicinen har jag så svårt att sova utan honom, har ångest nätterna igenom och allt skiter sig bara.
Citat från SneakyTurtle
I mitt senaste förhållande var distansen ca 140 mil. Fuck det, säger jag bara. Det går käpprätt åt helvete fruktansvärt fort ifall man inte kan träffas. Jag vill inte tro att det berodde på mig, men jag vet inte. Distans är inte rekommenderat över huvud taget.
Min flickvän och jag har distansförhållande. Vi brukar ses varannan helg när allt är som vanligt med våra jobb och sådär. Vi har varit tillsammans i mer än ett år och det fungerar absolut.
~6 veckor har vi varit ifrån varandra som längst, brukar bli några veckor mellan varje gång.
SneakyTurtle, distans fungerar ifall båda vill att det ska fungera.
Har distansförhållande så det blir ju en del tid isär. Vi försöker ses ca 3 gånger i månaden och aldrig vara isär mer än en månad i sträck. Det fungerar bra för oss, vi har varit ihop i lite mer än ett år nu. Men tack vet jag Skype, utan det hade jag nog fått panik.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet