Högskolan Dalarna
Någon som har någonting att säga om denna skola? Jag ska söka snart och vill gärna höra någonting om den :)
Har ni gått/går Film- och TV-produktion är jag ännu gladare för svar :)
Min pappa jobbar på Högskolan Dalarna som ekonomilärare. Han tycker att skolan är skitbra och lärarna fantastiska. ;)
åh vad bra :D
emh.. är de den som ligger i borlänge elr falun? :O
Förvirrande
Det finns väl i båda? men jag ska söka till Falun
Citat från AdiCted
Det finns väl i båda? men jag ska söka till Falun
ah kei^^
Går på gymnasiet som ligger bredvid :D
har dock inget jag kan säga om den då jag bara varit in i den en gång på dansuppvisning för flera herrans år sedan.
jasså :p men staden då? jag har aldrig varit där och skulle vara trevligt att veta hur Falun är innan man flyttar dit i tre år ;)
Den är helt okej.
Inte allt för stor och man lär sig hitta ganska lätt.
Skolan ligger precis bredvid lugnet sporthall och de är riktigt fint där skolan står. Mycket natur och de är de även i skolan har jag för mig.(träd,bananträd,limeträd o.s.v..)
Finns inte så jävla mkt att berätta om falun egentligen. xD
Men jag trivs då jättebra här ^^ Har värmerekord varje år på sommaren också :D
vad bra :D för jag är väldigt orolig för att gå vilse ofta x)
tack så mycket :)
Falun ska ju ha bästa lärarutbildningen vad jag har hört.
Högskolan i Borlänge suger för det mesta, välj Falun.
Falun ska jag välja :) den utbildningen jag ska gå finns bara där
Jag pluggar manus för film och tv, börjar andra året nu i augusti. En mycket trevlig skola med ganska bra lärare, de har ett stort utbud av teknik som man kan få låna. Allt ifrån simpla ljus och ljudkit till en RED ONE och massa annat trevligt.
Är det manus du ska plugga eller är det rörlig bild? Om du ska plugga manus så kommer jag förmodligen vara fösare för dig(dvs nolla er 1or typ) :D
okej, men allt det låter ju väldigt bra :D så man kan låna tekniken också och man behöver inte hyra den? tyckte jag hörde någon som sa någonting om att hyra men jag kan ju ha helt fel :)
det är rörlig bild jag ska plugga isåfall så den turen kommer du inte ha ;P
alltså, du kan hyra/låna eller vad man säger när du vill bara grejerna inte är upptagna liksom. Så du kan avända ljuskit, kamera osv osv. om du t.ex. vill göra film på fritiden också.
haha okej, du har fått antagningsbeskedet om att du kommit in? alltså jag vet inte om jag ska vara fösare för manus eller rörlig bild så jag får se haha.
Citat från makssfoerfan
alltså, du kan hyra/låna eller vad man säger när du vill bara grejerna inte är upptagna liksom. Så du kan avända ljuskit, kamera osv osv. om du t.ex. vill göra film på fritiden också.
haha okej, du har fått antagningsbeskedet om att du kommit in? alltså jag vet inte om jag ska vara fösare för manus eller rörlig bild så jag får se haha.
okej, men det är bra :)
jaa, men jag står i reserv haha så jag vet inte än
okej hehe :)
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet