Hjälp med att animera
Hejsan!
Jag och några polare har planer på att starta upp en youtubekanal och i och med tänkte vi animera ett intro som kommer vara återkommande för varje avsnitt. Det vi skissat fram än så länge är mellan 3-4 2d objekt som kommer röra sig över 6 olika scener.
Ingen av oss har tidigare jobbat med några animationsprogram och därför vill jag fråga om tips/råd om program att använda. Jag vet att Adobe Flashmaker CS är ett bra program men anser att prisklassen är en aningen hög för vårt projekt och överdimensionerat för det vi vill göra. Förslag på andra program?
Andra tips som kan vara bra att veta om?
Tänker även samtidigt höra om någon med grundkunskaper i att just animera skulle vara intresserad av att bli med i vårt växande team av personer som ska jobba med kanalen. Vill du ha mer info om innehållet är det bara att höra av sig.
Hmm, hur pass advancerade har du tänkt dig att animationerna ska vara?
Har pysslat lite med animering förr, var inte så väldigt go på det, saknar kreativitet. Då använde jag själv Adobe Flash CS3/4/5. Programmet är väll i princip hur svårt du vill att det ska vara. Det var väldigt mycket potential som kan vara bra om ni har lust att göra lite mer advancerade saker eftervart. Det finns även gott om bra tutorials och guider till programmet överallt på internet som kan komma till nytta då det är ett populärt program.
Jag själv började med något som hette Pivot, men programmet var alltför basic och därför gick jag vidare till Adobe Flash istället, var väll lite svårt i början, men efter man har använt det lite så är det väldigt användbart. Hoppas att det hjälpte dig något.
Vad för slags projekt är det ni hade tänkt er? Hur pass stort/mycket arbete kommer ni att lägga på det?
Jag själv är arbetslös atm, så skulle säkert kunna hjälpa till på något hörn.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet