Håret ska växa, hjälp mig!
Citat från Singingbell
Nu är det såhär att jag följde det rådet om att jag skulle klippa mitt hår oftare för att det skulle växa mer, men det känns inte som att det stämmer, känns som att det stannat av.
Så vad säger ni: Hur är det för er, några tips, era stora misstag?
Bara att skriva, eftersom jag starkt funderar påa tt inte klippa mitt hår på väldigt länge.
Det är ju bra för håret om man klipper topparna lite då och då..
Men mitt tips är att käka hårkontroll från hälskostbutiken. Jag klippte av mitt hår som gick typ nedanför brösten för ett år sedan, käkade hårkontroll och nu är det snart lika långt igen. :)) så det ger resultat.
Citat från Golgadoth
Citat från Singingbell
Nu är det såhär att jag följde det rådet om att jag skulle klippa mitt hår oftare för att det skulle växa mer, men det känns inte som att det stämmer, känns som att det stannat av.
Så vad säger ni: Hur är det för er, några tips, era stora misstag?
Bara att skriva, eftersom jag starkt funderar påa tt inte klippa mitt hår på väldigt länge.
Det är ju bra för håret om man klipper topparna lite då och då..
Men mitt tips är att käka hårkontroll från hälskostbutiken. Jag klippte av mitt hår som gick typ nedanför brösten för ett år sedan, käkade hårkontroll och nu är det snart lika långt igen. :)) så det ger resultat.
käkade hårkontroll, vad är det för något tabbleter el ?
Förra året så klippte jag håret till öronen, vilket är.... väldigt kort, sedan ångrade jag det och käkade sånadär piller så nu har jag strax över bröstet. Happy
! VAD FÖR JÄVLA PILLER
Av såna piller växer väl allt hår på kroppen fort, jobbigt :(
ha olivolja i håret elr honung, då får de vitaminer och då börjar håret växa snabbare^^
Och dedär med att klippa håret oftare stämmer till viss del. Man ska klippa de så att man inte får allt för slitna toppar bara. För näringen som skulle gå åt till att låta håret växa går då åt till att försöka reparera topparna.
Så ge håret så mkt näring som möjligt :D
Ät b-vitamintabletter och ha hårinpackning med honung elr olivolja typ en gång i veckan
Om det funkar så ska jag ha tillbaka min hår längd igen.
Mitt stora misstag var att bleka håret 7 gånger på 3 månader.
Ångrar det så inihelvetes jävla mycket. Lägger i hårinpackning såfort jag kan om dagarna.
Så det är väl inpackning och b-vitaminer som jag håller på med.
Denna tråd är precis flyttad hit ifrån Öppet forum-forumet. MVH Sacrifize
Panto-3 funkade rätt bra på mitt hår. Det är dock ganska dyrt, men mitt hår blev längre och mycket tjockare!
Sen är det faktiskt bra att klippa bort det slitna då och då eftersom att det ändå bara går av annars.
Sov inte med hästsvans eller "bulle" på huvudet, en lös fläta är mycket bättre för då går hårstråna inte av vid rötterna.
Håret växer 0.04 mm/dygn. Det går inte att reparera ett skadat hår hur du än gör, så det är rent skitsnack. Däremot finns det produkter som limmar ihop klyvna toppar, men det är bara känslan av att de blir reparerade. Man rekommenderar att klippa sig ungefär var 6:e vecka, för om du låter klyvna toppar vara så kommer de klyva sig mera ch när du väl klipper dig måste du klippa av en större längd.
Det här med att även man inte ska föna håret är inte heller sant. Du kan föna det håret tar inte stryk av värmen om du vet vad du gör, men det man ska tänka på är att blött hår är känsligare under hygroskopiska omständigheter. Sålänge du inte sliter och drar i håret när det är blött så kommer det inte bli till skada.När man tappar hår så har det med den naturliga hårstårets växcykel. Du tappar helt enkelt hår när håret är i övergångs-fasen.
B-vitamin är bra för både naglar och hår, det blir inget rekordstort resultat men det ger ner näring till hårpapillen som finns inuti hårsäcken.
Tips på att få håret att må bra är att du använder en klassisk inpackning, köp en hos din frisör, den verkar bättre och räcker längre eftersom de som finns att köpa i affären är utspädda med 70% vatten. Sov i en lös fläta, då hårrötterna inte stramas åt och slits bort. Tvätta det heller inte för ofta. Du torkar ut hårbotten om du tvättar håret varje dag. Hårbotten producerar talg d.v.s hårets naturliga smörjmedel i form av fett. Visst, det är kanske inte så trevligt att ha smutsigt hår men det är bara bra om håret får vara det i några dagar.
W/E, wall of text.
Citat från RockQueen
Håret växer 0.04 mm/dygn.
0.3 millimeter på dygn är det ju. Hur ska det annars kunna växa upp till 1 cm i månaden?!
Du menade nog 0.04 cm?
Skrivfel, my bad!
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet