Har du någon sjukdom? (Inte psykisk)
Citat från FEFK
har alltid nageltrång :(
--------------------------------------------------------------------------
Citat från MissKitten
Tell me about it! D:
Fast vad är morbus Crohns? Aldrig hört talas om själva morbus.
Jag har Crohns. :(
Morbus är istället för sjukdom då Morbus är sjukdom på latin. Vanligtvis säger man Crohns sjukdom i Sverige.. Men jag föredrar Morbus Crohns som är ursprungsnamnet. Så det är samma sak som bara Crohns. :)
Är väldigt sjuk i sjukdomen och har genomgått ett antal operationer, tappar mycket vikt och är mest jämt orkeslös. Har ständigt blod i avföringen. Har även stora magsår på grund av eländet och mycket sår i munnen. Har även nedsatt syn, reumatism, hudutslag, lågt blodtryck och kronisk feber som kan komma i samband med Crohns.
Just för tillfället så är den inne i ett lugnt stadie, vilket är bra, eftersom jag går på utredning om jag är intolerant mot Humira, det starkaste och sista läkemedlet mot sjukdomen. Visar det sig att jag är det så finns det inget mer att få och enda utvägen då är ännu en operation.
Kort sagt, inget man vill ha direkt. :/
fan jag trodde inte att det var så många som också hade reumatism! jag har det jag med, fick det när jag gick i fyran och har ätit cellgifter mot det två gånger redan ... inte för att det hjälper, men ... that's life :>
Äter man cellgifter?
HEJ JAG HAR DIABETES, TYP 1, ALLTSÅ INTE DEN SOM GAMLA & ÖVERVIKTIGA FÅR.
Jag har haft det i 2 år, jag tar sprutor, alltså har inte pump.
astma + en sjukdom som jag inte har en aning om vad den heter.. Strumaliknande, problem med sköldkörtlarna o:
jo om det är allvarligt så gör man det
klarade mig utan att spy av det en enda gång, är sjukt stolt över mig själv ^.^
Jahapp
Man lär sig nåt nytt varje dag
Citat från Theonlyonelying
jo om det är allvarligt så gör man det
klarade mig utan att spy av det en enda gång, är sjukt stolt över mig själv ^.^
Då var det för att du tålde dem..
Jag har latjat med många märken för att jag inte tålt dem, och fan vad man spyr om man inte tål dem. :O
Methotrexate som jag äter nu tål jag. =)
KOL
Jag har fel på hjärtat ossså har jag röklungor :/
Och ingen nagel på vänstra långfingret pga. ormbett :D
astma.
kommer antagligen få cancer också.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet