Har du ett X i ditt användarnamn?
Citat från MaryBell
Citat från BUBBL3
Citat från xxKiraxx
hastings och mindfucker, om ni ska fortsätta tjata om sXe får ni ta det i PM - det är inte vad tråden handlar om.
Och du har ingen stjärna bredvid ditt nick.
Men jag har.
Esh.
Citat från MaryBell
Citat från hastings
Citat från xxKiraxx
hastings och mindfucker, om ni ska fortsätta tjata om sXe får ni ta det i PM - det är inte vad tråden handlar om.
X i nickname har alltid haft kopplingar till sxe så jo, det är relevant.
Fast X betyder ju faktiskt "okänd variabel" först och främst, så näe.
Det förnekar jag inte, men som allt annat finns det synonymer och liknelser.
"Att sätta X till sitt namn eller bandnamn är vanligt i Straight edge-kretsar. Till exempel blir 'John Smith' 'XjohnXsmithX', eller 'xxxjohnxxx', etcetera."
såatteh..
förlåt.
Bara "Fruda" var upptaget på bdb, så då blev det "xFruda". Sen registrerade jag mig här och ville då heta samma sak överallt (:
lol xxx står för porr också
8D
*var tvungen*
Citat från mindfucker
Citat från hastings
mindfucker, varken jag eller mina vänner som är edge känner sig coola, vi som sagt, värnar om våra kroppar.
och du har en skev livsinställning och förlorar integritet med sådana inlägg "att inta ha sex med vem jag vill är ett meningslöst liv" du uppskattar inte livet till fullo and that's that.
och vad fan har du med det att göra vad jag gör med mitt liv?
"alla tycker olika" och jag tycker att du har en skev livsuppfattning.
QUIZ!
Vlket nick tillhör troligast en edgare, och vilket tillhör troligast en 13-årig pojke med svart snedlugg och smink.
xErikx
XxFallenxX
Citat från BUBBL3
xErikx - P13 såklart
XxFallenxX - P13 såklart.
--------------------------------------------------------------------------
Har endast haft i oseriösa sammanhang som
xXxPiwkaxXx
Citat från BUBBL3
QUIZ!
Vlket nick tillhör troligast en edgare, och vilket tillhör troligast en 13-årig pojke med svart snedlugg och smink.
xErikx
XxFallenxX
xErikx - edge
XxFallenxX - 13 årig pojke med svart snedlugg och smink
2 ovanstående har fel. :<
Man kan ju alltid önska att dagens kids drar lärdom av de äldre, men nej, tydligen för mycket begärt att be ungdomarna skaffa kunskap, ah well, hopeless case.
Mitt tidigare användarnamn var "xHeroine". Det vill säga "okänd hjältinna".
Att sätta X som okänd varibel är ännu vanligare än att sätta det som tecken på att man är straight edge.
Jag vill att alla ska i åtanke att X inte BARA står för sxe eller för okänd variabel/okänt tal.
Det kan också bara betyda: X. (ni vet bokstaven som den skapades till från början. Utan innebörd.)
"Att sätta X som okänd varibel är ännu vanligare än att sätta det som tecken på att man är straight edge" Ja så är det säkert men nu har ju straight edge funnits längre än internet
Citat från hastings
Citat från mindfucker
vad är det som ska vara så coooolt med att vara sxe? vad fan är det att skryta om ens?
Edgare "skryter" inte med det. Det handlar om att värna sin kropp, avstå från skadliga substanser så som droger, tobak, alkohol, koffein. Man kan även vara vegan/vegetarian, friviligt tho. Det handlar inte om att vara cool, utan att inte förstöra sin kropp, sitt tempel. Lösaktigt sex går fetbort, dvs one night stands. Självdisciplin är A och O.
Det har funnits i över 20år men livstilen har blivit nedsmutsad av posers och annat löst folk.
Du vet ingenting.
att vara sXe är lika coolt som att vara präst. håller med mindfucker. noooolife at all
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet