Har Sverige yttrandefrihet?
Citat från Viruset:
Tror aldrig jag sett en hel sida full med halmgubbar förut. Snacka om att försöka förlöjliga och förminska ett allvarligt problem.
det "allvarliga problemet" är inte att flashbackare blir uthängda, utan det är att sagda människor kan kränka både individer och folkgrupper utan några egentliga konsekvenser.
Nej, det är inget problem. Det är ingen mänsklig rättighet att slippa bli kränkt. Alla kan kräkas av vad fan de behagar, man kan inte börja förbjuda människor från att säga sin åsikt hur många som än kränks av den.
Och det är inte en mänsklig rättighet att nedvärdera folkgrupper med hatiska tal.
Det är efterblivet och hjärndött, men ska det förbjudas? Vem ska bedöma vad som är hatiskt?
"Negrer är äckliga"
"Svenskar är vidriga"
Är något av dessa mer eller mindre "hatiskt"? Är svarta människor en folkgrupp fast de antagligen finns i de flesta länder i världen vilka inte har något gemensamt med varandra förutom hudfärgen? Och om de borde räknas som det är även svenskar i min mening en folkgrupp, vem bedömer vilken mängd hat som får uttryckas mot dem?
Säg vad du vill och stå för konsekvenserna i förhållande till vart du uttrycker dig~
Kom till Vimmerby och säg bonnajävel och jag smäller dig, fatta
Hört att Gangland är farligaste snubbarna i Vimmerby
Hahaha ja lokalkändisar alltså. Alla här har nästan egna historier om möten eller indirekta möten med medlemmarna faktiskt. Sedan flashbacktråden så har det blivit riktigt mycket humor kring hela ''Gängverksamheten'' i Vimmerby dock.
Så sjukt synd om vänstern i Sverige när det kommer till yttrandefrihet. Varenda dagstidning, kulturredaktion, chefsredaktör och mediahus är emot en. Man kan knappt sucka anti-rasism utan att batonghögern är på en direkt.
Citat från Quidproquo:
Så sjukt synd om vänstern i Sverige när det kommer till yttrandefrihet. Varenda dagstidning, kulturredaktion, chefsredaktör och mediahus är emot en. Man kan knappt sucka anti-rasism utan att batonghögern är på en direkt.
A på facebook sprids aftonbladet som en löpeld, det är inte så att vartannat inlägg är ifrån avpixlat
han var inte seriös med sitt inlägg.
NEJ PK-MAFFIA CENSUR RESEARCHGRUPPEN
Citat från Viruset:
Nej, det är inget problem. Det är ingen mänsklig rättighet att slippa bli kränkt. Alla kan kräkas av vad fan de behagar, man kan inte börja förbjuda människor från att säga sin åsikt hur många som än kränks av den.
"Alla kan kränkas av vad fan de behagar [...]". Jag upplever att ordet "kränkt" idag används när du särbehandlar någon efter egenskaper hen inte kan rå för eller liknande. Tex att kalla någon neger eller behandla någon som ett barn bara för hen är handikappad. Men ordet kränkning i sig är mycket bredare och du kan kränka någon genom elak kritik. Den kränkning som är intressant att tala om är den straffbara kränkningen som handlar om att diskriminera folk. Alla kan uppleva sig kränkta men det betyder inte att dom blev kränkta. Mottagaren av en kommentar kan uppfatta saker fel och reagera förhastat.
Det är reda lagstadgat att kränkningar är förbjudna. Kränkningar som är av diskriminerande karaktär. Men om du säger en åsikt som inte kränker någons etnicitet mm eller diskriminerar någon har du inte kränkt någon. Uppfattar personen sig ändå kränkt har den personen fel och du kan strunta i anklagelsen och försöka reda ut missförståndet om du bryr dig om det. Eller så kan den som yttrar en replik ha missat att hen faktiskt sa något kränkande, pga egen okunskap.
Därför är det absolut en mänsklig rättighet att slippa bli kränkt, då den typ av kränkning vi talar om omfattar diskriminering. Men pratar du om kränkning i stil med "du är dålig" så stämmer det.
Nej för så länge Sverige styrs av idioter så knappast
Och människor som lägger värde på vad andra människor tycker och tänker när de handlar om en själv borde skita i att bry sig helt istället för att bli överdrivet butthurt
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet