Hans Zimmer
Är ju då pinsamt att jag inte har vetat om honom tidigare.....
Nu när jag har lyssnat igenom hans musik så är jag helt fast!
Hans Zimmer är ett geni, hans crescendos och hans dynamiska låtstrukturer blandat med hans emotionsväckande melodier är så bra ihopsatta att han är den bästa kompositören som finns enligt mig. Han har verkligen en fantasi och kan anpassa vibet i låtarna till filmerna så bra och jag tycker det är så underbart.
Citat från Sebban
Hans Zimmer är ett geni, hans crescendos och hans dynamiska låtstrukturer blandat med hans emotionsväckande melodier är så bra ihopsatta att han är en den bästa kompositören som finns enligt mig. Han har verkligen en fantasi och kan anpassa vibet i låtarna till filmerna så bra och jag tycker det är så underbart.
Troligen trådens mest komplicerade mening.
Inception huvudlåten är helt avslappnade
älskart
Överskattad som tusan. Jag skulle inte kalla honom ett geni i alla fall. Hans filmmusik tycker jag nästan alltid är tråkig och överdrivet pampig samt melodramatisk, det blir så fult och löjligt bara.
Gillar hans verk! Fångar känslan i sin musik!
Jag och syrran åkte till Polen för att lyssna på hans verk. Musiken från Gladiator, Inception, Interstellar, The dark night, Pirates of the caribbean, och några fler spelades då <3
Minnesvärt!
The Thin Red Line är hans bästa verk.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet