HTC Wildfire S

Padfoot Tjej, 29 år

25 forumsinlägg

Skrivet:
18 juli 2011 kl. 23:55
Padfoot Tjej, 29 år

Jag kommer antagligen att få en HTC Wildfire S i födelsedagspresent så jag har försökt ta reda på lite vad det är för slags telefon osv. Jag har läst många recensioner av experter men det skulle underlätta lite om jag fick höra vad "normala" användare av telefonen tycker om den. Det är just en en hyfsat billig androidtelefon som är aktuell, så jag undrar om telefonen är bra? Eller ska man hellre satsa på någon annan modell eller annat märke?
Jag är ute efter att kunna göra det mesta lagom mycket. Smsa lagom, surfa lagom (helst utan att det laggar överdrivet mycket), spela lagom, ladda ner lagom mycket appar, ta hyfsat bra bilder, ja ni fattar.
Jag har läst på vissa recensioner att processorn är långsam ibland, är det något som märks mycket när man surfar eller multitaskar? Och har även hört att telefonen inte klarar av vissa appar, någon som har märkt av det? Vid vilka slags appar isf? Och ungefär hur mycket appar kan man ladda ner utan att det blir segt? Upplevs skärmen som oskarp och pixlig? Ja, lite såna frågor är det.
Så, allt folk, säg vad ni tycker :)

Padfoot Tjej, 29 år

25 forumsinlägg

Skrivet:
19 juli 2011 kl. 20:02
Padfoot Tjej, 29 år

Ingen?

Jimmy Kille, 32 år

18 299 forumsinlägg

Skrivet:
19 juli 2011 kl. 20:08
Jimmy Kille, 32 år

I samtliga av HTCs telefoner (till min vetskap) ligger samtliga sms och mms - både inkorg och skickade - i RAM-minnet och ju mer som tar upp plats i RAM-minnet, desto segare blir mobilen. Min HTC Desire laggade något oumbärligt när jag hade dryga 8000 meddelanden, sen dess har jag satt upp en maxgräns på 40 meddelanden (dina skickade + inkorg) per konversation, allting över det tas automatiskt bort. HTC är också kända för dåliga batteritider, du lär behöva ladda mobilen så gott som varje kväll.

Men utöver det så älskar jag min Desire och jag gillar HTC starkt.

Wildfire S är inte lika bra som Desire rent prestandamässigt, men å andra sidan kostar Desire också mer. Så länge du är medveten om problemen med batteritid och antalet meddelanden man rimligtvis kan ha samtidigt, så tror jag att du kan bli Väldigt nöjd med en Wildfire S.

Deadly_Delusion Kille, 33 år

Citat från Jimmy


I samtliga av HTCs telefoner (till min vetskap) ligger samtliga sms och mms - både inkorg och skickade - i RAM-minnet

Har du någon källa på det här? Det låter väldigt konstigt, speciellt eftersom jag har 6000+ SMS och MMS på min Desire HD, bara MMSen skulle ta upp i princip hela RAM-minnet på min telefon om det här var sant.

Har är 100% säker på att meddelanden inte sparas i RAM-minnet, för då skulle du inte ha kvar dina meddelanden om du startade om mobilen. Dock så är det möjligt att de skulle cachas i RAM-minnet för att läsas in snabbare, men det verkar inte sannolikt för det är en väldigt dum sak att göra.

Jimmy Kille, 32 år

18 299 forumsinlägg

Skrivet:
19 juli 2011 kl. 20:25
Jimmy Kille, 32 år

Inte sparas i ram-minnet, men att de ligger tillgängliga i ram-minnet at any given time. Nej, jag har ingen källa på det, förutom många personer som upplevt samma sak. Därav "till min vetskap". :)

Padfoot Tjej, 29 år

25 forumsinlägg

Skrivet:
19 juli 2011 kl. 22:56
Padfoot Tjej, 29 år

Jo, de allra flesta telefoner blir väl sega om man har många meddelanden, om man inte har någon av de dyrare då. Men finns det en inställning så att man kan sätta en gräns för antalet sms/konversation? Låter väldigt smart isåfall :) Har du Desire eller Desire S?

Jimmy Kille, 32 år

18 299 forumsinlägg

Skrivet:
19 juli 2011 kl. 23:13
Jimmy Kille, 32 år

Yes, det finns en sån funktion. :) Jag har en vanlig Desire, varken S, Z eller HD.

Andiders Kille, 33 år

791 forumsinlägg

Skrivet:
3 augusti 2011 kl. 23:43
Andiders Kille, 33 år

HTC är väl bra på de mesta, har man "Task killer" till den så laggar det inte, dessutom har dom snyggast interface enligt mig. Dock kan batteritiden vara dålig om man spelar mycket och laddar ner mycket.
Annars är dom sköna.
Dock är storleken på Wildfire S det jag iallafall ogillar. Jag har själv Sensation, bara för att stora skärmar äger!


Du måste vara inloggad för att skriva i forumet