Ghost
Det är rätt uppenbart att det är Tobias Forge på alla tre plattorna.
Omformulering då.
Tycker folk om att han snackar en jäkla massa mer på scen och försöker dra torra skämt nu jämfört med innan när Tobias Forge gick under alias Papa emiratus II & I?
Undra om nästa papa blir TF med endast ansiktsmålning?
Citat från KraxCorax:
Omformulering då.
Tycker folk om att han snackar en jäkla massa mer på scen och försöker dra torra skämt nu jämfört med innan när Tobias Forge gick under alias Papa emiratus II & I?
Har faktiskt tänk på det när jag satt och kollade på liveklipp och jämförde med när jag såg dom på Sverigeturne, antar att de anpassar sina papas efter nån större mer allomfattande vision kring Meliora (Eller så var Tobias lite ledsen att han inte fick prata med publiken).
Men jag gillar nya Papa, jag uppfattade dessutom att hans kroppsspråk är annorlunda från sina föregångare, en detalj jag uppskattar.
Ja det kan jag hålla med om faktiskt, han verkar vara yngre till sättet numera, kan ju vara Tobias som får ta på sig olika scenpersonligheter för varje album, väldigt mystisk och mörk till infesti, lite spralligare och piggare på Meliora. De hade ju med sig utspökade ungar på scen vid ett tillfälle på Getaway, det väntade jag mig verkligen inte.
Papa Emeritus II som karaktär var ju gammal, så det är inte så konstigt.
Det är sant, tyckte det var bättre för imagen av Ghost i överlag.
Fast papa II drog massa skämt när de spelade på grönan också. Backdropen (en katedral för de som inte sett) blåste runt och då sa han "tycker ni inte kyrkan ser lite fladdrig ut?", bland annat. Tyckte han var hilarious haha.
^Jag känner mig som ett barn på julafton
Lite "Världarnas krig" över första stunden av introlåten
Citat från KramersKattmat:
Lite "Världarnas krig" över första stunden av introlåten
haha ja nu när du säger det så är det lite war of the worlds. haha
Inspelning från en akustisk show i Seattle
Äe fyfan vad skumt att se papa sådär
Instämmer...
Han ser ut som en snyggare, mer välklädd Doyle (gammal Misfits-medlem) fast utan steroiderna.
och där vid 6:30 har vi beviset för att det aldrig vart något faktiskt påveskifte, förövrigt.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet