Gå själv?
Ok, vet inte riktigt vart man ska lägga den här tråden men chansar.
Jag har jättetråkiga kompisar som inte lyssnar på samma musik som jag, utan på typ RnB, hip hop mm. -.-' så jag går typ aldrig på konserter eller spelningar eller nått för jag vill helst inte gå själv.
Vad tycker ni? Ska jag gå själv istället, eller är inte det lika kul? Om man går själv, vad ska man gör då? Känns ju lite tråkigt att typ stå i ett hörn av lokalen och kolla på bandet.
Jag är också rätt så blyg av mig så går gärna inte fram till folk och bara pratar .___.
Vad tycker ni? HJÄLP MIG!
Gå själv, någon kommer antagligen att se att du är där själv och börjar prata med dig, och då lär du känna nytt folk att gå på spelningar med!
Jag brukar gå på konserter själv.
Man träffar ändå alltid någon tre´vlig typ man kan umgås med
där.
Skaffa nya vänner.
Gå själv eller hitta kompisar som lyssnar på samma musik och gå med dom. Eller så kollar du vilka som ska på samma spelningar/konserter och prata ihop dig med dom. Men är det en grym spelning så är det värt att gå själv. Annars släpa med dom kompisar du har och hoppas att dom gillar musiken.
Lär dig gilla RnB.
Jag kan gå med dej, haha ^^
jag har aldrig varit på konserter med kompisar :o lr små lokala "konserter" då men det räknar jag inte :p
gå själv vettja... det är lika kul :D lovar :]
Värdelöst att missa chansen att få se ett bra band live bara för att man inte känner folk som lyssnar på samma musik som en själv.
Gå själv! :)
Citat från CARROLiZER
Jag brukar gå på konserter själv.
Man träffar ändå alltid någon tre´vlig typ man kan umgås med
där.
Gjorde jag på Markus Krunegård. (:
MAN BLIR RAGGAD SOM FAN PÅ,
det är vad som händer.
Såvida du inte är ful, jag har inte orkat kolla på dig än så jag kan inte uttala mig om det riktigt.
Jag har gått själv på ett par konserter.
Har träffat många personer i kön osv, ba du vågar prata med folk :>
om du har några kontakter här åp EC så kan du alltid fråga dem :) eller så kan du snacka med dina kompisar om att följa med. spelar nästan ingen roll vad för sorts musik som spelas det kan va kul ändå IMO. om dina kompisar ska på någon koncert kanske du ska följa med för att vara schyzzt å den ha det som hållhake på dem. funkar ifs bara om du har riktiga kompisar :o
Gå själv, helt klart. Det är bara ovärt att gå med folk som inte gillar skiten ändå för de lyckas alltid förstöra för de som tycker det är kul
Klart de är roligt att gå med kompisar men om ingen går med så är de ju bättre att gå själv än att missa ett band man gärna vill se.
Och som många säger så är det rätt stor chans att man börjar prata med någon/några där.
Så du får helt enkelt skaffa nya kompisar med samma musiksmak eller sitta hemma och ha tråkigt.
jag går ofta ensam eftersom större delen av min umgängeskrets är nedalkade och arbetslösa och således inte har några stålar till spelningar. dessutom finns det alltid någon där man känner igen som man kan rycka tag i.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet